Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2018, 20:52

Izrael zverejnil tajné informácie: Irán má v Sýrii až 82-tisíc bojovníkov

Irán podľa izraelského vyslanca pri OSN investuje v Sýrii "stovky miliónov dolárov".

Izrael zverejnil tajné informácie: Irán má v Sýrii až 82-tisíc bojovníkov
Zdroj: TASR/AP

Irán zo Sýrie vytvára najväčšiu vojenskú základňu sveta a jeho cieľom je destabilizovať región, ohroziť Izrael a terorizovať slobodný svet. V Bezpečnostnej rade OSN to tento týždeň vyhlásil izraelský vyslanec pri OSN Danny Danon. Poskytol doteraz tajné informácie, podľa ktorých pod iránske velenie v Sýrii spadá 82-tisíc bojovníkov.

Je medzi nimi údajne 60-tisíc Sýrčanov, 9000 členov libanonského šiitského Hizballáhu, 3000 príslušníkov iránskych revolučných gárd a 10-tisíc členov šiitských milícií naverbovaných z celého Blízkeho východu vrátane Iraku a ďalej z Afganistanu a Pakistanu.

Čísla, ktoré poskytol Danon, nemožno nezávisle overiť, avšak izraelský vyslanec v BR OSN povedal, že sami Iránci tvrdia, že "im v Sýrii podlieha 100-tisíc ozbrojených ľudí".

Danon tiež povedal, že Irán investuje v Sýrii "stovky miliónov dolárov" do tamojšieho poľnohospodárstva i tovární.

"Zverejňujeme tieto tajné informácie, pretože pre svet je zásadné pochopiť, že ak sa budú nad Sýriou privierať oči, iránska hrozba porastie," povedal vyslanec. "Prečo Irán stále verbuje extrémistov, aby umierali na bojiskách v Sýrii? Prečo buduje základne na ich dlhodobý pobyt? Aby ešte viac destabilizoval Sýriu a ohrozovali Izrael," povedal Danon.

Vyhlásil tiež, že Irán po roku 2015, kedy s ním šesť veľmocí podpísalo dohodu o jeho jadrovom programe, významným spôsobom navýšil vojenské výdavky. "V roku 2014 išlo na vojenstvo 17 percent vládnych výdavkov, vlani, v roku 2017, to bolo 22 percent. To je 23 miliárd dolárov určených na rakety, zbrane a ďalšiu vojnovú mašinériu," vyhlásil izraelský diplomat.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.