Holandský systém riešenia azylových žiadostí by mohol byť inšpiráciou pre upokojenie situácie v Stredozemnom mori, domnieva sa Gerald Knaus z analytického strediska Iniciatíva pre európsku stabilitu (ESI).
Pripomenul, že úplná väčšina azylových žiadostí je v tejto krajine vybavená do dvoch mesiacov, tamojšia procedúra pritom plne rešpektuje práva žiadateľov.
Kritické Stredomorie
"Je to človek, ktorý prišiel s myšlienkou dohody s Tureckom," pripomína český europoslanec Petr Ježek. Dohoda medzi Európskou úniou a Ankarou na jar 2016 prakticky zastavila migračný tlak na takzvanej balkánskej trase.
Vyriešená však nie je situácia predovšetkým v centrálnom Stredomorí, kde sa tisíce ľudí pokúšajú dostať od líbyjského pobrežia hlavne do Talianska. Za posledné štyri roky sa dostalo na taliansku pevninu po mori vyše 600-tisíc utečencov.
EÚ sa veci snaží čeliť lepšou ochranou svojich hraníc, spoluprácou s vratkým líbyjskými úradmi, ale aj - v spolupráci s krajinami pôvodu migrantov - lepšou návratovou.
Návrh, ktorý pomôže
Podľa Knausovho návrhu by mal byť podobný systém, aký využívajú Holanďania, aplikovaný za pomoci európskeho financovania aj v Taliansku, Grécku a ďalších krajinách na pobreží Stredozemného mora.
Podobný projekt by v tomto roku, spolu s pokračujúcou dohodou s Tureckom a funkčným dohováraním s krajinami pôvodu, umožnil podľa Knausa rýchle vybavovanie žiadostí o azyl aj rýchle návraty neúspešných žiadateľov.
"Malo by to viesť k rýchlemu poklesu nelegálnych príchodov, zabrániť úmrtiam na mori a k obnove kontroly. Tiež by to rýchlo dalo utečencom i migrantom istotu ohľadom ich budúcnosti," uvádza ESI s tým, že napríklad v Grécku by využitie holandského prístupu a skúseností zlepšilo situáciu v preplnených utečeneckých táboroch.