Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 14:36

Ako vyriešiť migráciu? Stredomorské krajiny by si mali brať príklad z Holandska

Migračná kríza nie je vyriešená v centrálnom Stredomorí, kde sa tisíce ľudí pokúšajú dostať od líbyjského pobrežia hlavne do Talianska.

Ako vyriešiť migráciu? Stredomorské krajiny by si mali brať príklad z Holandska
Zdroj: Reuters

Holandský systém riešenia azylových žiadostí by mohol byť inšpiráciou pre upokojenie situácie v Stredozemnom mori, domnieva sa Gerald Knaus z analytického strediska Iniciatíva pre európsku stabilitu (ESI).

Pripomenul, že úplná väčšina azylových žiadostí je v tejto krajine vybavená do dvoch mesiacov, tamojšia procedúra pritom plne rešpektuje práva žiadateľov.

Kritické Stredomorie

"Je to človek, ktorý prišiel s myšlienkou dohody s Tureckom," pripomína český europoslanec Petr Ježek. Dohoda medzi Európskou úniou a Ankarou na jar 2016 prakticky zastavila migračný tlak na takzvanej balkánskej trase.

Vyriešená však nie je situácia predovšetkým v centrálnom Stredomorí, kde sa tisíce ľudí pokúšajú dostať od líbyjského pobrežia hlavne do Talianska. Za posledné štyri roky sa dostalo na taliansku pevninu po mori vyše 600-tisíc utečencov.

EÚ sa veci snaží čeliť lepšou ochranou svojich hraníc, spoluprácou s vratkým líbyjskými úradmi, ale aj - v spolupráci s krajinami pôvodu migrantov - lepšou návratovou. 

Návrh, ktorý pomôže

Podľa Knausovho návrhu by mal byť podobný systém, aký využívajú Holanďania, aplikovaný za pomoci európskeho financovania aj v Taliansku, Grécku a ďalších krajinách na pobreží Stredozemného mora.

Podobný projekt by v tomto roku, spolu s pokračujúcou dohodou s Tureckom a funkčným dohováraním s krajinami pôvodu, umožnil podľa Knausa rýchle vybavovanie žiadostí o azyl aj rýchle návraty neúspešných žiadateľov.

"Malo by to viesť k rýchlemu poklesu nelegálnych príchodov, zabrániť úmrtiam na mori a k obnove kontroly. Tiež by to rýchlo dalo utečencom i migrantom istotu ohľadom ich budúcnosti," uvádza ESI s tým, že napríklad v Grécku by využitie holandského prístupu a skúseností zlepšilo situáciu v preplnených utečeneckých táboroch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.