Nemecká spravodajská služba BND sa zapojila do tajnej akcie USA, ktorej cieľom je eliminovať teroristické hrozby, ktoré predstavujú bojovníci Islamského štátu (IS) vracajúci sa z oblastí bojov v Sýrii a Iraku.
Informoval o tom magazín Der Spiegel s odvolaním sa na dôvernú odpoveď vlády na interpeláciu parlamentnej frakcie strany Ľavica.
Podľa tohto oznámenia, ktoré sa k týždenníka dostalo, sa Spolková spravodajská služba od októbra minulého roka zúčastňuje operácie Gallant Phoenix spoločne s 21 ďalšími štátmi.
Ide o utajovanú jednotku, ktorá zhromažďuje informácie o bojovníkoch teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii a Iraku. Riadená je americkým spoločným velením špeciálnych operácií zo základne v Jordánsku a jej úlohou je vyhodnocovať dokumenty, nosiče dát, stopy DNA a odtlačky prstov, ktoré získali špeciálne sily v bývalých baštách IS.
BND a nemecká armáda sa domnievajú, že táto spolupráca je nevyhnutná, aby bolo možné čeliť teroristickému nebezpečenstvu zo strany ľudí, ktorí odišli na Blízky východ bojovať na strane IS a teraz sa vracajú.
Nemecko vraj spočiatku účasť odmietalo z obavy, že by USA poslané informácie mohli využívať k vojenským úderom proti nemeckým džihádistom.
Spolková vláda ani BND sa k uvedenej operácii odmietli vyjadriť, poznamenal Der Spiegel.
Do Sýrie a Iraku podľa správy agentúry DPA z Nemecka postupne odišlo okolo 950 islamistov, aby sa pripojili k IS. Prinajmenšom 145 z nich už zomrelo. Časť zomrela v bojoch, druhá časť pri samovražedných atentátoch, pri ktorých odpálili výbušniny.
V súčasnej dobe nemecká polícia v krajine registruje 705 osôb, ktoré predstavujú nebezpečenstvo, čo je päťkrát viac, než tomu bolo v roku 2013. Ide o ľudí, u ktorých sú bezpečnostné orgány presvedčené, že môžu kedykoľvek spáchať teroristický útok.