Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2018, 18:45

Kimove známky aj kozmetika. V Moskve sa otvorilo okno do života v KĽDR

Na stole sú rozložené poštové známky z KĽDR, ktoré si návštevníci môžu podrobne preskúmať pod lupou.

Kimove známky aj kozmetika. V Moskve sa otvorilo okno do života v KĽDR
Zdroj: Reuters

Severokórejské poštové známky, propagandistické plagáty, ale aj šaty, potraviny, filmy či kozmetické výrobky z najuzavretejšej krajiny sveta. To všetko mohli vidieť návštevníci výstavy Made in North Korea, ktorá v druhej polovici januára prebehla v moskovskej galérii UMAM.

Temnými priestormi niekdajšej fabriky na brehu riečky Jauzi sa bez prestávky nesie hlásenie severokórejskej propagandy. Zo steny zazerajú portréty Kim Ir-sena, Kim Čong-ila a Kim Čong-una.

Cukrovinky či známky

Ručne maľované plagáty oslavujú hrdinských severokórejských vojakov, zváračov, športovcov, vedcov či roľníkov a „chudákom z Washingtonu a Tokia hrozia nemilosrdným raketovým úderom."

Na stole sú rozložené poštové známky z KĽDR, ktoré si návštevníci môžu podrobne preskúmať pod lupou. O kúsok ďalej je možné vidieť severokórejské cukrovinky a pleťové krémy či ukážky tradičného ženského odevu Čoson-ot.

V jednej z vitrín je miniatúrny model pamätníka Kórejskej strany práce v Pchjongjangu a popisky návštevníkom vysvetľujú princíp Čučche, centrálnej ideológie totalitnej krajiny.

"Je to podivný kútik sveta"

Medzi obyvateľmi Moskvy je o výstavu vcelku záujem. Denne na ňu prichádza okolo 150 ľudí. Na vernisáž dorazili aj predstavitelia severokórejskej ambasády a údajne boli s expozíciou spokojní - vyžiadali si len odstránenie niekoľkých obrazov severokórejských vodcov. "Je to krajina, o ktorú sa teraz všetci zaujímajú. Je to podivný kútik sveta," vysvetľuje 60-ročný návštevník výstavy Igor.

Kurátorka Darja Dovbenkovová tvrdí, že výstava nie je politická. "Naším cieľom bolo poskytnúť pohľad do najuzavretejšej spoločnosti sveta a ponúknuť lepšiu predstavu o tamojšej realite. Vrátane ľudskej stránky tamojších obyvateľov, čo Západ často prehliada," uviedla Dovbenkovová pre The Moscow Times.

Lístok na výstavu stál 450 rubľov. Za akciou stojí Alexander Donskoj, niekdajší starosta Archangeľska, ktorý v Moskve a Petrohrade prevádzkuje Múzeum erotiky nazvanej "Bod G".

Donskoj množstvo exponátov údajne priviezol zo svojich početných ciest do KĽDR. Jeho galéria UMAM (Ultra Modern Art Museum) na seba nedávno upozornila výstavou Superputin, na ktorej boli vystavené portréty ruského prezidenta v rôznych umeleckých štýloch.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.