Spojené štáty začali sťahovať časť svojich jednotiek z Iraku, kde pomáhali tamojšej vláde bojovať proti radikálom z teroristickej organizácie Islamský štát (IS).
Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na svoje anonymné zdroje. Iracké úrady uviedli, že proces sťahovania časti jednotiek zatiaľ oficiálne nezačal.
Podľa agentúry AP odišli v poslednom týždni z Iraku do Afganistanu desiatky amerických vojakov, odvezené bolo spolu s nimi aj vojenské vybavenie vrátane zbraní. AP uviedla s odvolaním sa na miestne zdroje, že na čiastočnom stiahnutí jednotiek z Iraku sa dohodlo americké vedenie medzinárodnej koalície s irackou vládou.
"Prítomnosť koalície v Iraku bude založená na konkrétnych podmienkach a potrebách a koordinovaná s irackou vládou," povedal agentúre AP hovorca koalície Ryan Dillon, keď sa ho pýtali na údajné sťahovanie amerických jednotiek. Podľa vládneho úradníka, ktorý je podľa AP blízky premiérovi Hajdarovi Abádímu, by sa malo stiahnuť 60 percent amerických vojakov.
Podľa AP by malo v Iraku zostať asi 4-tisíc ľudí, ktorí majú pomáhať s výcvikom irackých bezpečnostných síl. Vlani v decembri tvorilo jednotky USA podľa amerického ministerstva obrany asi 5 200 ľudí.
V Iraku sa za tri mesiace konajú parlamentné voľby a americkú prítomnosť niektorí vnímajú negatívne. Premiér Abádí, ktorý sa bude vo voľbách snažiť obhájiť svoj mandát, si je vedomý, že prítomnosť USA rozdeľuje irackých voličov.
Koaličné jednotky pod vedením USA síce prispeli k minuloročnej porážke organizácie Islamský štát v Iraku, na ich stiahnutie ale dlhodobo vyzývajú napríklad iracké šiitske milície.