Gréci sa sporia o to, aký veľký je v krajine odpor proti zmiereniu so susedným Macedónskom, ktorému dlho nemohli doslova prísť na meno. V nedeľu sa na aténskom námestí Syntagma zhromaždilo veľké množstvo ľudí. Podľa dnešnej správy agentúry AFP je však otázka, či ich bolo 1,5 milióna, ako tvrdia organizátori, alebo 140-tisíc, ako uvádza polícia.
O tradične presnejších odhadoch polície sú ale teraz pochybnosti, pretože policajné vedenie je pod kontrolou vládnej ľavicovej formácie Syriza, ktorá je naklonená dohode s Macedónskom o zmene jeho názvu, respektíve o doplnení prívlastku k už existujúcemu menu.
Určite pod milión
Nedeľné zhromaždenie, počas ktorého námestie zaplavilo more gréckych vlajok, bolo v hlavnom gréckom meste nepochybne najmohutnejšie za posledných 25 rokov, hoci Atény sú z posledných rokov zvyknuté na početné demonštrácie proti úsporným opatreniam vlády.
Ako sa ale zhodujú miestni analytici, médiá a tiež protivládna opozícia, cielený počet viac ako milióna ľudí, ako si priali organizátori, tam rozhodne nebol.
Veľmi odlišné odhady
Minister pre verejný poriadok a ochranu občana Nikos Toskas obhajoval dnes ráno v televízii policajnú štatistiku. "Uvedené údaje boli úplne presné," tvrdil člen strany premiéra Alexisa Tsiprasa.
Zábery z demonštrácií:
Podľa politológa Iliasa Nikolakopulosa bol počet demonštrantov viac než dvojnásobný, teda nejakých 300-tisíc. Aj nacionalisticky orientovaný námestník ministra zahraničia Dimitris Mardas, ktorý prišiel v minulosti s tvrdením, že Nemecko dlhuje za okupáciu z druhej svetovej vojny Grécku skoro 300 miliárd eur, podstúpil dnes riziko, že rozčúli svoj antimacedónsky tábor, keď množstvo účastníkov nedeľnej akcie odhadol na zhruba 500-tisíc .
Podľa prieskumov sú proti
Podľa prieskumov verejnej mienky odmietajú slovo Macedónsko v názve tejto krajiny stabilne viac ako dve tretiny Grékov. Proti je aj vládna strana Nezávislí Gréci, ktorá je menším koaličným partnerom hnutia Syriza premiéra Tsiprasa.
Grécko a Macedónsko sa v posledných týždňoch snažili za sprostredkovania OSN ukončiť roky trvajúci spor o názov bývalej juhoslovanskej republiky. Atény kvôli nemu od začiatku 90. rokov blokujú snahu Skopje stať sa členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.
Oficiálne FYROM
Názov Macedónsko považujú Gréci za zásah do svojho historického dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú severogrécku provinciu. Oficiálne sa v OSN a na medzinárodnom scéne zatiaľ používa názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).
Špekuluje sa, že sa Atény a Skopje dohodli na kompromise a krajina by sa mohla volať Nové Macedónsko, prípadne Severné Macedónsko, Vardarské Macedónsko alebo Horné Macedónsko.