Nahnevané reakcie britských politikov i bežných občanov dnes vyvolala kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu verejného systému zdravotnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve.
Podľa šéfa Bieleho domu britská Národná zdravotná služba (NHS) "bankrotuje a nefunguje". Minister zdravotníctva vo vláde premiérky Theresy Mayovej Jeremy Hunt americkému prezidentovi s odkazom na situáciu v USA odvetil, že nikto nechce žiť "v systéme, kde 28 miliónov ľudí nemá poistenie".
Trumpove odkazy cez Twitter
"Demokrati presadzujú všeobecnú zdravotnú starostlivosť, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve pochodujú tisíce ľudí, pretože ich (všeobecný) systém bankrotuje a nefunguje," uviedol Trump na Twitteri.
"Demokrati chcú výrazne zvýšiť dane kvôli naozaj zlé a neosobné zdravotníckej starostlivosti. Nie, vďaka!" dodal americký prezident.
Briti si svoj systém bránia
Jeho komentár vyvolal medzi Britmi, ktorí si podľa agentúry Reuters svojho zdravotníckeho systému cenia, pobúrenie. Zdravotníctvo je častou témou predvolebného boja v Británii, bolo tiež jedným z dominantných tém kampane pred referendom o odchode Británie z Európskej únie v roku 2016.
Napríklad predseda protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage sľuboval, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do unijnej pokladnice, môže byť využitých práve na podporu britského zdravotníctva.
Trump zavádzal
Na Twitteri sa dnes objavilo množstvo príspevkov, v ktorých Briti svoj zdravotnícky systém obhajujú. Množstvo z nich tiež upozorňovalo, že nedeľný pochod, o ktorom americký prezident hovoril, zorganizovali skupiny, ktoré požadujú po vláde premiérky Mayovej navýšenie investícií do verejného zdravotníckeho systému, nie naopak. Pochodu sa podľa organizátorov zúčastnilo 60-tisíc ľudí.
Proti Trumpovmu tweetu sa ohradil aj britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt, proti ktorému bola nedeľná demonštrácie v Londýne namierená predovšetkým.
Kritika opozície
"S tvrdeniami, ktoré padli na pochode, môžem nesúhlasiť, ale ANI JEDEN z nich (ľudí na demonštrácii) nechce žiť v systéme, kde 28 miliónov ľudí nemá poistenie. NHS stojí pred výzvami, ale som hrdý, že pochádzam z krajiny, ktorá vymyslela všeobecné (zdravotné) poistenie - kde sa každému dostane starostlivosť bez ohľadu na jeho účet v banke," uviedol Hunt.
K ministrovi sa neskôr pridal aj predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. "Zle. Ľudia pochodovali, pretože milujeme svoje NHS a nepáči sa nám, čo s ňou konzervatívci robia. Zdravotná starostlivosť je ľudské právo," uviedol.
Efektivita zdravotníctva
Podľa Svetovej banky Británia míňa na zdravotnú starostlivosť 9,1 percenta HDP, zatiaľ čo Spojené štáty 17,1 percenta. Stredná dĺžka života v Británii je 81,6 roka, teda zhruba o tri roky viac ako v USA, poznamenal Reuters.
V poslednej dobe britské zdravotníctva ale bojuje napríklad s nedostatkom zdravotných sestier. Veľa tých, ktoré pochádzali z krajín Európskej únie, sa v súvislosti s predvlaňajším rozhodnutím Britov opustiť blok vrátilo do vlasti.
Trumpov komentár sa na Twitteri objavil len dva týždne po tom, čo prezident naznačil, že by sa mohol ospravedlniť za zdieľanie protimoslimských príspevkov, ktoré na internet pôvodne umiestnila podpredsedníčka britského krajne pravicového zoskupenia Britain First (Británia na prvom mieste). Mayová zdieľanie týchto príspevkov kritizovala, Trump ju za to neskôr pokarhal.