Sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una a formálna hlava KĽDR, ktorou je predseda tamojšieho parlamentu, si dnes v juhokórejskom Pchjongčchang podali ruky s prezidentom Južnej Kórey Mun Če-inom. Stalo sa tak na začiatku zimných olympijských hier. Informovala o tom agentúra AP.
Sestra autoritárskeho vodcu KĽDR Kim Jo-Čong sa dnes stala prvou členkou vládnuceho klanu zo Severnej Kórey, ktorá zavítala na územie svojho južného suseda od vojny na Kórejskom polostrove.
Od tejto vojny (1950-1953) obe krajiny ešte neuzavreli mierovú dohodu a sú tak technicky stále vo vojnovom stave.
Kimova sestra, ktorá je členkou najvyššieho orgánu vládnucej strany, si potriasla rukou s juhokórejským prezidentom pri otváracom ceremoniáli.
Predseda severokórejského parlamentu Kim Jong-nam si podal ruku s juhorórejským prezidentom Mun Če-inom už pri recepcii pred ceremoniálom. Pred vstupom do salónika si tiež urobil spoločnú fotografiu s prezidentom a jeho manželkou.
Kim Jong-nam sa počas ceremoniálu stretol aj s generálnym tajomníkom OSN Antoniom Guterresom. "Guterres sa krátko stretol s predsedom Kimom, ktorému znovu zopakoval, ... že očakáva a dúfa, že sa všetky strany zapoja do dialógu, aby tak mierovou cestou docielili vytvorenie denuklearizovaných zón Kórejského polostrova," povedal agentúre Reuters hovorca OSN Farhan Haq.
A zatiaľ čo predstavitelia Severnej Kórey si ruky s juhokórejským prezidentom podali, americký viceprezident Mike Pence sa zatiaľ priamemu stretnutia so zástupcami KĽDR vyhýba. Na recepcii pred ceremoniálom dorazil neskôr a len zbežne pozdravil zúčastnených, bez toho sa posadil ku stolu.
Podľa Penceho chce autoritárske vedenie KĽDR účasť na olympiáde využiť k vlastnej propagande, a nie k začatiu dialógu, ako optimisticky dúfa Soul. Pence tiež v Južnej Kórei zopakoval pevný postoj USA v sankciách západného spoločenstva voči KĽDR kvôli jej jadrovému programu.
Stretnutie predstaviteľov USA, KĽDR a Japonska robilo už dlho vopred veľké starosti vedeniu diplomatického protokolu.
Podľa neho majú na otváracom ceremoniáli OH byť na najvýznamnejších miestach vždy šéf hosťujúcich krajiny a predseda Medzinárodného olympijského výboru a okolo nich šéfovia štátov návštevníckych krajín a ďalšie VIP hostia.
Lenže medzi niektorými z nich panuje napätie. Ide najmä o USA a Severnú Kóreou, ktorých lídri si vlani dokonca vyhrážali jadrovou vojnou. Japonsko má navyše napäté vzťahy ako s KĽDR, tak aj s Južnou Kóreou.
Na dnešnom otváracom ceremoniáli stál Pence medzi juhokórejským prezidentom a japonským premiérom. So severokórejskými vysokými predstaviteľmi Pence nehovoril, hoci bol len o rad pod nimi.
KĽDR vyslala na olympiádu asi päťsto člennú delegáciu, z ktorej takmer polovicu tvoria roztlieskavačky, ďalej je v nej 140 členov umeleckého súboru, družstvo na predvádzanie taekwonda, 22 športovcov, vysokí činitelia a novinári. Podľa špekulácií médií sú v delegácii aj členovia tajnej služby.