Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Skupina 17 Turkov preplávala na člne zo západného pobrežia Turecka na grécky ostrov Oinúses, kde podľa gréckych médií požiadali o politický azyl. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Skupinu tvorí sedem mužov, štyri ženy a šesť detí; sú medzi nimi učitelia, ktorí sa boja politickej perzekúcie rozpútanej kvôli nevydarenému puču v lete 2016, informovala Skai TV. Iné médiá uviedli, že v skupine sú sudcovia a ďalší štátni zamestnanci.

Ostrov Oinúses leží zhruba 16 kilometrov od tureckého pobrežia vedľa ostrova Chios. Podľa gréckej pobrežnej stráže bude v nasledujúcich dňoch skupinka prepravená do Atén. Úrady nepotvrdili, či Turci požiadali o politický azyl.

O prevrat v Turecku sa v júli 2016 pokúsila časť armády. Za rok a pol bolo v súvislosti s pokusom o puč prepustených zo zamestnania či suspendovaných do 160-tisíc ľudí, vrátane sudcov, prokurátorov, policajtov, učiteľov a ďalších štátnych zamestnancov, z toho vyše 50-tisíc ľudí skončilo za mrežami.

Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom poznamenal prípad ôsmich vojakov, ktorí bezprostredne po pokuse o prevrat preleteli vrtuľníkom do Grécka a požiadali tu o politický azyl. Ankara ich označuje za "zradcov"; Atény ich nevydajú, rozhodol grécky minister spravodlivosti Stavros Kontonis.

Turecké úrady dnes oznámili, že vydali ďalších 170 zatykačov na osoby, ktoré Ankara obviňuje z napojenia na sieť, ktorá nevydarený puč zorganizovala, informovala agentúra Anadolu. Doteraz z tejto skupiny zadržali 22 osôb.

Vláda pokus o prevrat pripisuje hnutiu islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije od roku 1999 v USA a ktorý obvinenia odmieta. Kritiku skupín obhajujúcich ľudské práva Ankara odráža tvrdením, že čistka je v záujme národnej bezpečnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.