Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2018, 15:01

Čínski poslanci sú vyzývaní, aby neumožnili prezidentovi zostať pri moci

Prezident Si Ťin-pching môže podľa predkladaného plánu zostať pri moci neobmedzene dlho.

Čínsky prezident Si Ťin-pching
Zdroj: Reuters

Známy čínsky politický komentátor a prominentná podnikateľka napísali otvorené listy poslancom, v ktorých ich vyzvali, aby odmietli plán umožňujúci existujúcemu prezidentovi Si Ťin-pching zostať pri moci neobmedzene dlho. Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá listy označila za bezprecedentný verejný prejav nesúhlasu s komunistickým režimom.

Vládnuca čínska komunistická strana navrhuje vypustiť z ústavy klauzulu obmedzujúce výkon funkcie prezidenta a viceprezidenta na dva po sebe nasledujúce funkčné obdobia, teda na desať rokov.

Takýto krok by umožnil prezidentovi Si Ťin-pching, ktorý stojí aj v čele strany a armády, zotrvať vo funkcii aj po vypršaní jeho druhého funkčného obdobia v roku 2023.

Predpokladá sa, že na výročnom plenárnom zasadnutí Národného ľudového zhromaždenia ľudových zástupcov (parlamentu), ktoré začne 5. marca, delegáti návrh jednoznačne schvália.

Spomínaný návrh sa dočkal radu kritických reakcií na čínskom internete, ktoré sa ihneď stali terčom cenzorov. V pondelok zverejnil prostredníctvom populárnej komunikačnej aplikácie Wech svoj list adresovaný čínskym poslancom politický komentátor Li Ta-tchung, ktorý v minulosti pracoval ako novinár pre štátnu denník China Youth Daily. Varoval, že zrušenie časového obmedzenia výkonu prezidentskej funkcie "spôsobí chaos".

"Pokiaľ nebude žiadne časové obmedzenie pre najvyššieho vodcu krajiny, potom sa vrátme k cisárstvu," povedal dnes Li agentúre AP. "Moja generácia zažila Mao Ce-tunga. Táto éra skončila. Ako by sme sa k nej mohli vrátiť?"

Podnikateľka Wang Jing, ktorá žiada vládne reformy, napísala, že návrh komunistickej strany predstavuje "absolútnu zradu" a "ide proti prúdu času". "Viem, že vláda si trúfne urobiť čokoľvek a že hlas obyčajného človeka je bezcenný. Ale som čínska občianka a nemám v pláne krajinu opustiť. Je to tiež moja vlasť!"

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.