Americká a japonská armáda vypracovali návrh plánu spoločnej operácie, ak by na Taiwane nastala "mimoriadna situácia".
Informovali o tom dnes agentúry Reuters a Kjódó s odvolaním sa na japonské vládne zdroje. Čína považuje Taiwan za svoju provinciu a hrozí ostrovu v prípade vyhlásenia samostatnosti vojenským zásahom.
Schôdzka ministrov obrany
Americko-japonský plán počíta podľa Kjódó s možným zriadením dočasných amerických základní v oblasti japonského súostrovia Rjúkjú, ktoré sa nachádza medzi Japonskom a Taiwanom.
Armády USA a Japonska budú pravdepodobne plán formalizovať na chystanej schôdzke ministrov obrany a zahraničia začiatkom januára, oznámili agentúre Kjódó japonské vládne zdroje.
Podľa Kjódó sa dá predpokladať, že plán vyvolá rozhorčenie Číny, ktorá vníma Taiwan ako svoje územie, hoci ostrov funguje desiatky rokov de facto nezávisle.
Na základe návrhu plánu by americké vojenské námorníctvo v prípade mimoriadnej situácie zriadilo na súostroví Rjúkjú dočasné základne a rozmiestnilo tam vojakov.
Japonské sily by im poskytli podporu napríklad v podobe munície alebo dodávok paliva.
Možný terč čínskej armády
Také nasadenie amerických vojakov by ale urobilo zo súostrovia možný terč útoku čínskej armády a ohrozilo by životy tamojších obyvateľov. K realizácii plánu by boli v Japonsku potrebné právne zmeny, povedali agentúre Kjódó jej zdroje.
Japonská a americká armáda majú na súostroví Rjúkjú vytipovaných asi 40 lokalít, kde by mohla základňa vzniknúť. Rjúkjú pozostáva z asi 200 ostrovov, vrátane neobývaných.
Na ostrove Okinawa je už teraz veľká americká základňa. Väčšina vytipovaných lokalít je obývaná.
Spojené štáty podobne ako väčšina krajín nemajú s Taiwanom formálne diplomatické vzťahy, ale sú jeho najdôležitejším medzinárodným spojencom a hlavným dodávateľom zbraní.
Americký prezident Joe Biden tento rok vyhlásil, že ak by Čína ostrov napadla, môže Taiwan počítať s pomocou USA.