Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2018, 09:49

Len päť hodín prímeria v Sýrii, humanitárni pracovníci sa pokúsia zabezpečiť pomoc

Vo Východnej Ghúte v Sýrii sa humanitárni pracovníci nedokážu dostať k civilným obetiam útokov.

Len päť hodín prímeria v Sýrii, humanitárni pracovníci sa pokúsia zabezpečiť pomoc
Zdroj: TASR

Na damaskom predmestí Východná Ghúta začala v piatok o 09.00 h miestneho času (08.00 h SEČ) platiť ďalšia krátkodobá humanitárna prestávka v bojoch. Prímerie bude platiť do 14.00 h miestneho času.

Tento režim platí vo Východnej Ghúte od utorka. Doteraz však nebolo možné doručiť ani humanitárnu pomoc, ani evakuovať zranených a chorých.

Koordinátor OSN pre humanitárne záležitosti Jan Egeland vo štvrtok povedal, že Ruskom nariadené päťhodinové pauzy v bojoch vo Východnej Ghúte sú príliš krátke. Podľa humanitárnych pracovníkov nestačia na doručenie dodávok pomoci ani na evakuáciu osôb, ktoré potrebujú urgentnú lekársku starostlivosť.

Nikto podľa Egelandových slov doteraz nepoužil humanitárne koridory, ktoré Rusko vytvorilo spoločne so sýrskou vládou. Moskva to zdôvodňuje pokračujúcim ostreľovaním zo strany povstalcov.

Agentúra Interfax v piatok informovala, že ruské Centrum na zmierenie znepriatelených strán v Sýrii na základe telefonátov od občanov Východnej Ghúty na krízovú linku uviedlo, že sa sťažujú na nedostatok lekárskej pomoci, vody, potravín a zastavenie dodávok elektriny.

Ľudia tiež poukazujú na to, že povstalci zvýšili ceny za životne dôležité produkty, pričom v prípade potravín sa ceny zvýšili desiatky ráz.

Alexandr Maslennikov, vedúci tímu prekladateľov Centra na zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, pre Interfax uviedol, že zaznamenali prípady, keď sa miestni obyvatelia snažia podplatiť povstalcov, aby im dovolili damaské predmestie prepustiť. Povstalci však aj takéto pokusy odmietajú.

Tri krátkodobé prímeria vyhlásené tento týždeň vo Východnej Ghúte zatiaľ nepriniesli žiadny výsledok: humanitárne koridory sú totiž ostreľované, takže sa tam nepodarilo dopraviť humanitárnu pomoc ani evakuovať civilistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.