Americký prezident Donald Trump hovoril s japonským premiérom Šinzó Abem aj so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom o chystanom stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
In the first hours after hearing that North Korea’s leader wanted to meet with me to talk denuclearization and that missile launches will end, the press was startled & amazed.They couldn’t believe it. But by the following morning the news became FAKE.They said so what, who cares!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 10. marca 2018
Predtým na twitteri informoval aj o dlhom rozhovore s čínskym prezidentom. "Prezident Si mi povedal, že oceňuje, že USA sa usilujú o diplomatické riešenie problému, než aby sa uchyľovali k zlovestnej alternatíve. Čína je naďalej nápomocná!" napísal Trump.
Juhokórejský emisar Čchong Ui-jong v noci na piatok oznámil správu o dojednanej schôdzke Donalda Trumpa s Kim Čong-unom. Vo svete táto informácia vyvolala väčšinou opatrný optimizmus, lebo po vzájomných ostrých výpadoch oboch politikov z minulosti ide o prielom, ktorý by mohol prispieť k denuklearizácii Kórejského polostrova.
Prezident Trump oznámil, že KĽDR sľúbila, že kvôli schôdzke zastaví raketové testy. "Severná Kórea nevykonávala testy od 28. novembra a sľúbila, že ich nebude robiť počas našich stretnutí. Verím, že tento záväzok splní," napísal na twitteri.
Dátum stretnutia Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom Biely dom nezverejnil. Nie je celkom jasné, k akým stretnutiam sa Trumpov komentár vzťahoval, ani ich načasovanie, poznamenala agentúra Reuters.
So šéfom japonskej vlády Trump hovoril tiež o možnostiach zlepšenia americko-japonských vzťahov. Zdôraznil, že teraz majú USA vo vzájomnej obchodnej výmene deficit vo výške 100 miliárd dolárov, čo podľa neho "nie je spravodlivé, ani udržateľné".
Trump v noci na piatok oznámil uvalenie ciel na dovoz ocele a hliníka, ktoré nadobudne účinnosť za 15 dní. Vo svete vyvolal obavy z obchodnej vojny. Výnimku Trump priznal Kanade a Mexiku.