Austrália začiatkom januára skráti interval pred podaním tretej posilňujúcej dávky vakcíny proti covidu-19. S odvolaním sa na dnešné oznámenie austrálskeho ministra zdravotníctva Grega Hunta o tom informuje agentúra Reuters.
Austrália teraz zápasí s prudkými prírastkami nakazených koronavírusom, čo je poháňané variantom omikron.
Od 4. januára bude tretia dávka vakcíny proti covidu v Austrálii sprístupnená ľuďom starším ako 18 rokov, ktorí dostali druhú dávku vakcíny pred štyrmi mesiacmi. Koncom januára bude tento interval skrátený na tri mesiace.
"Tieto lehoty boli stanovené z veľkej opatrnosti, aby Austrálčania dostali včasnú a trvajúcu ochranu," povedal Hunt na tlačovej konferencii v Canberre.
Väčšina austrálskych štátov naliehala na federálnu vládu, aby sprístupnila posilňujúcu dávku viacerým ľuďom v snahe zastaviť prudký nárast prípadov nákazy omikronom. Pred dvoma týždňami austrálske úrady skrátili čakaciu dobu medzi druhou a treťou dávkou zo šiestich na päť mesiacov.
Dve dávky vakcíny proti covidu doteraz dostalo viac ako 90 percent austrálskych obyvateľov starších ako 16 rokov, čo krajinu radí k najzaočkovanejším na svete.
Odstup medzi druhou a treťou dávkou vakcíny zo šiestich mesiacov teraz vzhľadom na omikron skracuje stále viac krajín. Tento mesiac Južná Kórea, Británia a Thajsko interval skrátili na tri mesiace.
Austrália, ktorá má takmer 26 miliónov obyvateľov, od začiatku pandémie podľa vládnych údajov zaznamenala bezmála 274-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a 2173 úmrtí súvisiacich s covidom. Za posledný deň pritom eviduje zhruba 7 700 nových prípadov nákazy.
Austrálske úrady však dúfajú, že variant omikron nespôsobí prudký nárast počtu hospitalizácií. Hoci počty hospitalizovaných v krajine teraz stabilne rastú, je ich výrazne menej ako pri predchádzajúcich vlnách spôsobených variantom delta.
K 20. decembru tvorili ľudia nakazení omikronom zhruba štyri percentá hospitalizovaných, z toho iba jeden bol na jednotke intenzívnej starostlivosti.