Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2018, 21:54

Američania bojujú s drogovou epidémiou. Trump chce trest smrti pre dílerov

Trump vlani v októbri vyhlásil drogovú epidémiu za celoštátnu hrozbu zdravie Američanov, čím uľahčil prístup závislých na liečbu.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump chce v rámci dlho avizovaného pritvrdenia v boji s drogovou epidémiou zaviesť trest smrti pre priekupníkov.

Oznámil to počas dnešnej cesty do štátu New Hampshire, ktorý sa s nárastom úmrtí spôsobených opiátmi vyrovnáva veľmi ťažko. Okrem návrhu, ktorý má iba neveľkú podporu zákonodarcov a vyvolal kritiku expertov, chce Trump tiež znížiť počet opiátov viazaných na lekársky predpis.

"Tvrdosť je vec, ktorej sa (díleri) boja najviac," zdôvodňoval podľa agentúry AP Trump plánované zavedenie absolútneho trestu pre dílerov ako odradzujúci prostriedok.

Prezident, ktorý sa netají obdivom k autoritatívnym vládcom, si za svoje slová vyslúžil potlesk od svojich priaznivcov, zatiaľ čo kritici ho prirovnávali k filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu schvaľujúcemu zabíjanie drogových dílerov bez súdov.

Detaily plánu Biely dom nezverejnil a odkázal na ministerstvo spravodlivosti. Minister Jeff Sessions návrh podporil, k podrobnostiam však oznámil iba to, že štát bude usilovať o trest smrti za drogové zločiny "keď to bude vhodné".

Prijatie zákona zavádzajúceho absolútny trest pre dealerov je podľa komentátorov málo pravdepodobné, pretože zákonodarcovia sa k tomuto návrhu stavajú skôr skepticky.

Kritici z radov lekárskych expertov či terénnych pracovníkov tvrdia, že zavedenie trestu smrti by nemalo na pokles počtu úmrtí v dôsledku opiátovej závislosti veľký účinok.

"Nemyslím, že by trest smrti pre drogových dílerov príliš pomohol," povedal agentúre Reuters expert na verejné zdravie z Chicagskej univerzity Harold Polack, podľa ktorého nebola žiadna spojitosť medzi trestom smrti a poklesom drogovej zločinnosti preukázaná.

Trump by sa podľa neho aj ďalších expertov mal skôr zamerať na rozšírenie zdravotníckej pomoci pre drogovo závislých.

Prezident chce zamerať svoju snahu aj týmto smerom a chce s Kongresom vyjednať uvoľnenie šiestich miliárd dolárov v nasledujúcich dvoch rokoch na boj s opiátovou epidémiou.

V rámci dnes uverejneného plánu chce napríklad o tretinu znížiť počet lekárskych predpisov, na základe ktorých si Američania zaobstarávajú opiáty.

Počet ľudí zomierajúcich na predávkovanie drogami a liekmi v posledných rokoch rastie, v roku 2016 takto zomrelo 64-tisíc ľudí. Trump vlani v októbri vyhlásil drogovú epidémiu za celoštátnu hrozbu zdravie Američanov, čím uľahčil prístup závislých na liečbu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.