Na Pražskom hrade v piatok prebiehal Britský deň. A britský deň mal aj český prezident Miloš Zeman. Prvýkrát od minulej soboty, keď Rusi prišli s tvrdením, že smrtiaca látka novičok, ktorá v Salisbury spôsobila otravu ruského exagenta Sergeja Skripaľa, mohla pochádzať z Česka, bol Zeman nútený ukončiť nečinnosť, píše český server Lidovky.cz
"Áno, pravdepodobne pôjdeme týmto smerom," uviedol s tým, že vyhostenie by sa týkalo jednotlivcov, nie celého diplomatického zboru.
"Vyhostenie je natoľko závažný akt, že by mal byť s prezidentom konzultovaný," povedal Lidovkám šéf zahraničného odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.
A to aj bude, pre Zemana je vládny obrat nežiaduci. Babišovu vládu už niekoľko dní opozícia podnecuje k tomu, aby voči Rusom zaujala razantné stanovisko, ale Zeman od neho bude žiadať pravý opak, píšu Lidovky.
V čase, keď Babiš ešte nie je druhýkrát menovaný a Zeman drží situáciu okolo vlády vo svojich rukách, ide o dramatický stret medzi premiérom a prezidentom, v ktorom niekto bude musieť ustúpiť.
Aj keď všetci aktéri hlásia súlad zahraničnej politiky vlády a Pražského hradu, faktom je, že sa Zeman svojím proruským nastavením dostáva do sporu s tradičným českým spojencom - Spojenými štátmi.
Čo prinútilo Babiša postaviť sa razantne na stranu Britov, ktorí z útoku na Skripaľa vinia Kremeľ? Podľa zdrojov Lidoviek to bola krátka schôdzka s britskou premiérkou Theresou Mayovou, ktorá apelovala na solidaritu v rámci EÚ. Nepriamo to na nedávnom summite Európskej rady potvrdil aj Babiš.
"Z nášho pohľadu nemáme dôvod Británii neveriť. Ja to vidím ako pozíciu podpory nášho spojenca v NATO a v rámci EÚ, ktorý nás požiadal o to, aby sme s ním boli solidárni a aby sme ho podporili," povedal. Dodal, že už informoval Zemana, aby nebol "prekvapovaný".