StoryEditor

Vtáčia chrípka sa približuje k Slovensku

15.02.2006, 23:00
Európska komisia vyzvala všetky členské štáty, aby na svojich územiach nariadili farmárom presunúť chovy hydiny do uzatvorených priestorov v obave pred ďalším šírením vtáčej chrípky. Situácia sa skomplikovala potom, čo sa začiatkom tohto týždňa objavili mŕtve labute vo viacerých európskych krajinách.

Európska komisia vyzvala všetky členské štáty, aby na svojich územiach nariadili farmárom presunúť chovy hydiny do uzatvorených priestorov v obave pred ďalším šírením vtáčej chrípky. Situácia sa skomplikovala po tom, čo sa začiatkom tohto týždňa objavili mŕtve labute vo viacerých európskych krajinách. Ako uviedla agentúra Reuters, po Slovinsku, Taliansku a Grécku potvrdili nebezpečný vírus v Rakúsku, predvčerom mŕtve labute objavili na nemeckom ostrove Rujána, včera v Dánsku a najnovšie vtáčiu chrípku u troch mŕtvych labutí potvrdilo Maďarsko. Zvieratá objavili v župe Bács-Kiskun na juhu krajiny. Medzitým v Grécku, kde sa vírus H5N1 potvrdil, hospitalizovali dvoch starších ľudí, ktorí pochovávali uhynutú hydinu holými rukami a začali sa u nich prejavovať príznaky chrípky.
V reakcii na najnovší vývoj viaceré vlády začali robiť ochranné opatrenia. Tie spočívajú hlavne v uzatváraní chovov do hydinární v okruhu troch kilometrov okolo prípadného nálezu uhynutého vtáka a zákazu prepravy hydiny v okruhu desiatich kilometrov, a to až na tri týždne. Preprava je povolená len pri ceste na bitúnok. V prípade, že by sa vtáčia chrípka dostala do hydinární, musia byť všetky zvieratá, ako aj vajcia zničené. Tieto opatrenia prijali aj najnovšie postihnuté krajiny ako Rakúsko a Nemecko. Zákaz chovu hydiny pod holým nebom následne zakázali Švédsko a Nórsko.
Európska komisia zároveň včera rozšírila zákaz aj na dovoz nespracovaného peria do Európskej únie. Ako uviedol hovorca EK Philip Tod, embargo sa týka všetkých rozvojových krajín, pričom bude platiť najmenej do júna tohto roka.
Zatiaľ sa síce choroba objavila len pri migrujúcich labutiach, experti sa však podľa AFP obávajú, že je to len otázka času, kedy sa smrteľný vírus prenesie na domáce vtáctvo. Rovnako Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že hrozí pandémia vtáčej chrípky, ktorá by pre ľudí mohla byť ešte nebezpečnejšia než doteraz obávaný SARS. Doteraz sa ňou nakazilo 169 ľudí, z ktorých 91 zomrelo.

Farmári doplácajú na obavy spotrebiteľov
Presunutie vtáčej chrípky do Európy skomplikovalo život farmárom vo viacerých krajinách. Vo Francúzsku musia najväčšie hydinové farmy začať prepúšťať po tom, čo obavy ľudí zo šírenia choroby znížili spotrebu hydinového mäsa. Od začiatku januára klesol dopyt po výrobkoch z hydiny o 12 percent napriek tomu, že vo Francúzsku sa ešte choroba neobjavila. Ešte horšie dopadli talianski farmári, z ktorých už 30-tisíc prišlo o prácu. Ako včera talianske médiá informovali, v minulých mesiacoch klesla spotreba hydiny takmer o 35 a ceny sa znížili až o 45 percent. Podľa veterinárnych expertov však nie je dôvod panikáriť a nejesť hydinové mäso, pretože vtáčia chrípka je chorobou zvierat.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. november 2024 21:54