Maďarské opozičné strany Jobbik a Demokratická koalícia vyjadrili v utorok v Budapešti vážne pochybnosti o čistote nedeľňajších parlamentných volieb v krajine.
Jobbik vo vyhlásení, ktorého obsah sprostredkovala tlačová agentúra MTI, konštatuje, že očakáva od Národnej volebnej kancelárie (NVI) objasnenie sťažností súvisiacich s volebným systémom, a vyzýva ju, aby v krátkom čase preskúmala všetky podnety súvisiace s podozreniami z volebného podvodu a poskytla upokojujúce vysvetlenie.
Ultrapravicový subjekt, ktorý skončil vo voľbách s veľkou stratou na víťazný Fidesz na druhom mieste a ktorý konkrétne vymenúva viacero podozrivých prípadov, zároveň avizoval právne kroky smerujúce k znovuprepočítaniu hlasov.
Demokratická koalícia (DK) podľa slov jej lídra, expremiéra Ferenca Gyurcsánya, na tlačovej konferencii v Budapešti konečné výsledky parlamentných volieb 2018 neakceptuje, pretože si dokáže predstaviť, že v nedeľu došlo "k vopred naplánovanému, zámernému, zlomyseľnému podvodu".
DK si, ako odznelo v maďarskom hlavnom meste, vypýta všetky ručne písané protokoly z volebných okrskov, aby ich obsah mohla porovnať s oficiálnymi údajmi zverejnenými na internete.
Opozičný politik sa takisto vyjadril za znovuprepočítanie hlasov vo všetkých tých volebných okrskoch, v ktorých pri sčítavaní hlasov nebol prítomný zástupca opozície. Predmetom kontroly by mali byť aj neplatné hlasy a nelogické disproporcie medzi hlasmi odovzdanými na individuálnych kandidátov a na stranícke kandidátky.
Kolaps volebného systému
Podobne ako Jobbik aj DK pripomenula opakovaný nedeľňajší kolaps informačného volebného systému a fakt, že niet dôkazu o tom, či jeho obnova neovplyvnila údaje poskytnuté širokej verejnosti.
Za neprijateľnú označil Ferenc Gyurcsány skutočnosť, že tri a pol hodiny po uzavretí veľkej väčšiny volebných miestností neboli k dispozícii žiadne oficiálne údaje, čo podľa jeho názoru vytvorilo priestor na až niekoľkohodinovú manipuláciu s hlasmi v niektorých volebných okrskoch a v prípade potreby aj na výrobu nových hlasov.
Aj blok Maďarská socialistická strana-Dialóg (MSZP-Párbeszéd) smeroval k NVI vážne pochybnosti o korektnosti priebehu volieb, vyplýva z informácií tlačovej agentúry APA.
Ústavná väčšina
Podľa posledných neoficiálnych výsledkov po sčítaní 98,96 percenta hlasov si koaličné subjekty Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) zabezpečili vo voľbách 134 kresiel v parlamente, čo znamená, že v novom volebnom období budú v zákonodarnom zbore disponovať dvojtretinovou ústavnou väčšinou.
Pravicový nacionalistický Jobbik získal 25 parlamentných mandátov, opozičný blok MSZP-Dialóg si zabezpečil 20 kresiel, ľavicovo-liberálna Demokratická koalícia (DK) deväť a liberálno-ochranárska Politika môže byť iná (LMP) osem mandátov. Po jednom kresle budú mať strana Együtt a celoštátna kandidátka Nemcov žijúcich v Maďarsku, jeden z poslancov bude nezávislý.