Mechanizmus OSN pre medzinárodné tribunály (MICT) dnes v Haagu v odvolacom konaní čiastočne zvrátil oslobodzujúci rozsudok z prvostupňového procesu so srbským ultranacionalistom Vojislavom Šešeljom.
Vodcu srbských radikálov uznal v niektorých ohľadoch trestne zodpovedným za podnecovanie k zločinom počas vojny v 90. rokoch a uložil mu desaťročný trest väzenia, ktorý ale Šešelj nemusí vykonať.
Vojnové zločiny
Šešelj totiž strávil vo väzbe Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), pred ktorým sa konal prvostupňový proces, už viac ako 11 rokov. V Haagu sa dobrovoľne prihlásil vo februári 2003. V novembri 2014 potom bol dočasne prepustený do Belehradu, aby podstúpil liečbu rakoviny. Späť sa už nevrátil.
Ultranacionalista bol obžalovaný v troch bodoch zo zločinov proti ľudskosti a v šiestich bodoch z porušenia noriem vojnového práva alebo vojnových zvyklostí.
Nedostatok dôkazov
Tieto trestné činy boli podľa žalobcov spojené hlavne s etnickými čistkami, ktoré Šešelj podnecoval a podporoval svojimi početnými prejavmi a pri ktorých boli spáchané vraždy, mučenie, sexuálne násilie a ničenie majetku.
Senát ICTY ale po viac ako osem rokov trvajúcemu procese Šešelja v marci 2016 väčšinou hlasov zbavil viny vo všetkých bodoch. Dospel k záveru, že nebola dostatočne preukázaná osobná zodpovednosť obžalovaného za zločiny spáchané v Bosne, Chorvátsku a srbskej provincii Vojvodina počas vojen v rokoch 1991-1995.
Šalamúnsky verdikt
Dnešný verdikt je svojím spôsobom šalamúnsky. MICT na jednej strane uznal Šešeljovu vinu, hoci len čiastočne, čím chcel upokojiť rozhorčenie blízkych vojnových obetí nad oslobodzujúcim verdiktom ICTY.
Na druhej strane uložil trest, do ktorého výkonu Šešelj nemusí nastúpiť, čím ušetril problémov srbské vedenie, ktoré by muselo šéfa radikálov vydať. Šešelj nedlho pred vynesením rozsudku MICT zopakoval, že sa do Haagu dobrovoľne už nevráti a že by ho tam srbské úrady museli dostať silou.