Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2018, 08:40

Letia nízko nad zemou 900-kilometrovou rýchlosťou. Týmito raketami útočili v Sýrii

Strela Tomahawk váži pol tony a pre presné zasiahnutie cieľa využíva niekoľko navádzacích systémov.

Letia nízko nad zemou 900-kilometrovou rýchlosťou. Týmito raketami útočili v Sýrii
Zdroj: Reuters

Základné údaje o strelách s plochou dráhou letu Tomahawk, ktoré boli použité pri nočnom útoku USA a spojencov na vládne a vojenské ciele v Sýrii:

 • Riadená strela s plochou dráhou letu môže byť odpálená z bojových lodí, krížnikov, torpédoborcov či ponoriek. V minulosti existovala aj verzia odpaľovaná z pozemných vozidiel.
 • Je to v podstate valcovité bezpilotné lietadlo s krátkymi krídlami, ktorý nesie v prove palubný počítač a bojovú hlavicu; poháňa ho prúdový motor v zadnej časti. 
 • Strela letí veľmi nízko nad terénom (15 až 100 metrov) rýchlosťou až 890 km/h, vďaka tomu je strela len ťažko zachytiteľná protilietadlovými systémami nepriateľa.
 • Tomahawk je dlhý 5,56 metra, má priemer 52 centimetrov a bojové hlavice vážia zhruba pol tony.
 • Strela s doletom 1700 kilometrov (najpoužívanejšia verzia) je nasmerované na cieľ niekoľkými systémami. Základom je TERCOM, ktorý porovnáva odraz prelietanej oblasti so záznamom v pamäti, v poslednej fáze letu strela používa na navedenie optický systém DSMAC, ktorý porovnáva fotografiu cieľa so skutočnosťou. Súčasťou navádzania je aj systém GPS, ktorý zvyšuje presnosť zásahu.
 • Strela bola vyvinutá na prelome 70. a 80. rokov, do výzbroje bola zaradená v roku 1983. Počas prvej vojny v Perzskom zálive ich bolo vypálených 288, podľa vojenských zdrojov ich svoj cieľ zasiahlo 80 percent.
 • Spojené štáty nasadili tieto strely pri ďalších vojenských operáciách, či už to boli útoky na Irak v 90. rokoch, či zásahy na Balkáne (v Bosne v roku 1995 či pri bombardovaní Juhoslávie v roku 1999).
 • Tomahawky boli použité aj pri operácii v Afganistane proti sieti al-Kájda a Talibanu v roku 2001, pri druhej vojne v Perzskom zálive o dva roky neskôr.
 • Strely odpaľované z lodí či ponoriek používali v uplynulých rokoch Američania aj pre izolované útoky proti teroristickým cieľom v Jemene.
 • Vlani 7. apríla USA v reakcii na údajný chemický útok na sýrske mesto Chán Šajchún zo 4. apríla zaútočili touto zbraňou na leteckú základňu sýrskej armády pri Homse, z ktorej štartovala lietadla, ktorá podľa Washingtonu zaútočila. Počas akcie bolo z dvoch amerických lodí vypustených celkom 59 striel.
 • Okrem USA má strelu vo výzbroji tiež Británia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.