Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2018, 19:30

Krvavá nedeľa v Afganistane: Terorista zabil takmer 60 ľudí

Dnešný útok je najkrvavejší od januára tohto roku.

Krvavá nedeľa v Afganistane: Terorista zabil takmer 60 ľudí
Zdroj: Reuters

Najmenej 57 ľudí zabil samovražedný útočník, ktorý sa dnes odpálil pred budovou pre registráciu voličov v afganskej metropole Kábul.

Informovala o tom afganská ministerstva vnútra a zdravotníctva, podľa ktorej viac než stovka ďalších osôb utrpela zranenia. Podľa agentúry AP sa k útoku prihlásil Islamský štát, ktorý za cieľ označil "šiitskych odpadlíkov".

Príprava na voľby

V Afganistane sa majú v októbri konať niekoľkokrát odložené voľby poslancov parlamentov a predstaviteľov provinčných rád a úrady 14. apríla začali registráciu voličov.

K explózii došlo pri vchode do budovy, kam si ľudia prichádzali vybaviť preukazy potrebné pre účasť v hlasovaní. Podľa svedkov bolo detonáciu počuť v širokom okolí a výbuch poškodil rad susedných budov a automobilov.

Teroristický čin

Medzi mŕtvymi je podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva 22 žien a osem detí. Zranených zatiaľ úrady registrujú 119, medzi nimi 52 žien a 17 detí.

Prezident Ašraf Ghany dnešný útok označil za teroristický čin, ktorý však podľa neho neodradí Afgancov od účasti v parlamentných voľbách 20. októbra.

Krvavé útoky

Kábul má za sebou v poslednej dobe niekoľko rozsiahlych atentátov. K zodpovednosti sa hlásia striedavo radikáli z hnutia Taliban alebo z Islamského štátu. Dnešný útok je čo do počtu mŕtvych najzávažnejší od januárového výbuchu sanitky, ktorý si v afganskej metropole vyžiadal vyše 100 mŕtvych a 160 zranených.

O príslušnosti dnešného útočníka k Islamskému štátu informovala propagandistická agentúra AMAKO, ktorú islamisti využívajú ako mediálny prostriedok. Pre svoje tvrdenie ale neposkytla žiadny dôkaz, upozornila tlačová agentúra Reuters.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.