Reuters
StoryEditor

Kandidát vládnej strany Abdo Benítez zvíťazil v paraguajských prezidentských voľbách

23.04.2018, 08:05
Autor:
TASRTASR
K víťazstvu mu pomohol aj ekonomický rozmach v krajine za vlády jeho strany.

Konzervatívny politik Mario Abdo Benítez zvíťazil v nedeľných prezidentských voľbách v Paraguaji so ziskom 46,5 percenta hlasov voličov. V pondelok, po zrátaní 96 percent hlasov z 21-tisíc volebných miestností, o tom informovala ústredná volebná komisia.

Abdo z vládnej konzervatívnej strany Colorado (ANR-PC) je synom osobného tajomníka bývalého diktátora Alfreda Stroessnera, ktorý riadil krajinu tvrdou rukou v rokoch 1954-1989. To Abdovi mnohí vyčítajú. V kampani sľuboval voličom nízke dane a boj s korupciou.

Snažil sa rozohnať obavy z návratu čias diktátora

K víťazstvu mu pomohol aj ekonomický rozmach v krajine za vlády jeho strany.

Pedro Efraín Alegre z opozičnej aliancie GANAR, sformovanej zo stredopravých a ľavicových strán, skončil druhý so 42,7 percenta hlasov. Osem ďalších prezidentských kandidátov sa ocitlo ďaleko sa oboma spomínanými politikmi.

Obaja kandidáti sú konzervatívci. Právnik Alegre odmietol uznať porážku a vyhlásil, že počká na konečné výsledky.

Nový prezident začne päťročné funkčné obdobie 15. augusta, pripomenula tlačová agentúra AP.

Abdo, 46-ročný marketingový odborník, v kampani sľuboval aj pokračovanie propodnikateľskej politiky, ktorú uplatňoval odchádzajúci prezident Horacio Cartes. Snažil sa tiež rozohnať obavy z návratu čias diktátora Stroessnera.

Mali podobné programy

Obaja kandidáti mali podobné programy - sľubovali, že prilákajú zahraničné investície, ktoré vytvoria pracovné miesta v hospodárstve. To pritom patrí k najrýchlejšie rastúcemu v regióne, ale stále trpí vysokým stupňom chudoby, mimoriadne veľkou sociálnou nerovnosťou a hlboko zakorenenou korupciou.

Obaja sú tiež sociálni konzervatívci, ktorí kritizujú sexuálnu východu a právo na umelé prerušenie tehotenstva.

Strana Colorado (ANR-PC) riadi Paraguaj s malými prestávkami od polovice 20. storočia. Vnútrozemská krajina s približne siedmimi miliónmi obyvateľov hraničí s Argentínou, Bolíviou a Brazíliou.

Predstavitelia volebných komisií nehlásili žiadne vážne narušenia hlasovania, hoci zadržali ženu, ktoré udrela Abda do ramena, keď bol vo volebnej miestnosti. Polícia uviedla, že motív ženinho konania nie je jasný.

V nedeľných voľbách si voliči vyberali aj všetkých zákonodarcov do Kongresu a 17 guvernérov po celej krajine.

01 - Modified: 2022-09-30 21:42:51 - Feat.: - Title: Armáda zvrhla prezidenta, ktorý sa chopil moci po zosadení voleného lídra v Burkine Faso 02 - Modified: 2022-10-02 14:00:00 - Feat.: - Title: Držali hladovku a zašili si ústa na protest proti zlým podmienkam. Vitaj vnútri najnebezpečnejšieho väzenia 03 - Modified: 2022-09-16 17:44:48 - Feat.: - Title: Kazašský parlament schválil, že hlavné mesto sa bude opäť volať Astana 04 - Modified: 2022-09-16 06:54:51 - Feat.: - Title: Prezident Erdogan sa chcel stretnúť so sýrskym náprotivkom Asadom 05 - Modified: 2022-09-10 10:52:45 - Feat.: - Title: Zeman sa súdi pre výroky o jeho zdraví, súd chce posudok z psychiatrie. Má byť závislý na alkohole a tabaku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. október 2022 01:36