Severokórejské testovacie jadrové stredisko sa po poslednej jadrovej skúške vlani v septembri sčasti prepadlo a zrejme ho nie je naďalej možné používať. S odkazom na zistenie čínskych vedcov o tom informoval spravodajský portál BBC News.
Severokórejské skúšobné stredisko sa nachádza v sieti tunelov vyhĺbených vnútri hory v dedine Pchunggje-ri v hornatej izolovanej provincii Hamgjong pukto. Je to v okrese Kildžu na severovýchode krajiny asi 100 kilometrov od hraníc s Čínou a 200 kilometrov od ruských hraníc.
V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor z júna minulého roka s cestovateľom Martinom Navrátilom, ktorý navštívil Severnú Kóreu:
Od roku 2006 sa tu odohralo šesť jadrových skúšok. Po poslednej z nich vlani v septembri otriasla oblasťou séria následných otrasov a seizmológovia predpokladajú, že sa aspoň čiastočne prepadlo vnútro hory.
Táto skutočnosť by mohla súvisieť so sobotňajším prekvapivým vyhlásením severokorejeského vodcu Kim Čong-una, že jeho krajina zastavuje jadrové a raketové testy.
Oznámenie predchádzalo historickým rozhovorom KĽDR s Južnou Kóreou, ktoré sa budú konať v piatok v pohraničnej dedine Pchanmundžom, a americko-severokórejskému samitu, ktorý je očakávaný v máji či júni.
Najnovší čínsky výskum, ktorého výsledky majú byť zverejnené v americkom odbornom časopise Geophysical Research Letters, došiel k záveru, že osem a pol minúty po septembrovom teste v oblasti jadrového strediska došlo k takmer vertikálnemu prepadu hory.
Podľa vedcov by táto udalosť mala mať za následok, že infraštruktúra vnútri horského komplexu nebude využiteľná k ďalším jadrovým pokusom.