Havajské ostrovy zasiahli v piatok dve zemetrasenia, z ktorých to druhé, silnejšie dosiahlo intenzity 6,9 stupňa. Informovala o tom v noci na dnes americká geologická služba USGS.
Havajský guvernér David Ige vyhlásil stav núdze, aby mohol uvoľniť dodatočné federálne finančné prostriedky na vysporiadanie sa s následkami pohromy. Podľa úradov nie sú hlásené žiadne obete, ale niekoľko domov bolo zrovnaných so zemou.
Epicentrum otrasov bolo zaznamenané pri južnom svahu sopky Kilauea na ostrove Havaj, ktorá vo štvrtok chrlila lávu a prinútila úrady evakuovať z jej bezprostredného okolia stovky ľudí.
Stredisko pre varovanie pred cunami v Tichomorí (PTWC) uviedlo, že zemetrasenie po piatkovom poludní miestneho času bolo dosť silné pre zdvihnutie vlny cunami. Pred hrozbou jej vzniku ale nevaroval.
Prvé zemetrasenie, ktoré ostrovy zasiahlo pred poludním miestneho času, dosiahlo sily 5,4 stupňa. Podľa USGS zasiahli otrasy prakticky rovnaké miesta ako v roku 1975, kedy pri zemetrasení o sile 7,1 stupňa prišli dvaja ľudia o život a 28 ich utrpelo zranenia.
Erupcia vulkánu prinútila vo štvrtok na evakuáciu okolo 1700 ľudí z južnej časti ostrova Havaj. Prúd lávy začal tiecť do obývanej oblasti najväčšieho havajského ostrova.
Sopka Kilauea na ostrove Havaj, ktorý je známy aj ako Veľký ostrov, je vysoká 1200 metrov a je jedným z najaktívnejších vulkánov na svete. Aktivitu vykazuje prakticky nepretržite od roku 1983, v 90. rokoch láva z tejto sopky zničila na 200 domov.
Havaj je jedným z 50 štátov USA a leží v Tichom oceáne. Na súostroví žije 1,4 milióna obyvateľov. Na 400 tisíc z nich býva v hlavnom meste Honolulu, ktoré leží na ostrove Oahu.