Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2018, 16:44

V Paríži demonštrovali tisícky ľudí proti prezidentovi Macronovi

Priebeh podujatia, ktoré zaisťovalo 2000 policajtov, zatiaľ nenarušili väčšie incidenty.

V Paríži demonštrovali tisícky ľudí proti prezidentovi Macronovi
Zdroj: TASR

Ostrú kritiku adresovali francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi v sobotu tisícky účastníkov "národného pochodu" smerujúceho od parížskej historickej opery na Námestie Bastily. Priebeh podujatia, ktoré zaisťovalo 2000 policajtov, zatiaľ nenarušili väčšie incidenty.

Demonštranti so sloganmi ako Zastavte Macrona na transparentoch označovali hlavu štátu za "prezidenta bohatých" a obviňovali ho zo "sociálneho puču" požadujúc reformu francúzskej ústavy.

Sobotňajšie protestné akcie nielen v Paríži, ale aj ďalších francúzskych mestách sa konali pri príležitosti blížiaceho sa prvého výročia Macronovho prevzatia prezidentského úradu.

Vyplýva to z informácií nemeckej tlačovej agentúry DPA a rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF.
Zodpovední prisľúbili, že počas sobotňajších protestov zabránia zopakovaniu násilnosti a výtržnosti, ktoré pred niekoľkými dňami poznačili v Paríži prvomájové protesty.

Súdne orgány v sobotu oznámili, že v súvislosti s týmito nepokojmi obvinili sedem ľudí. Francúzska metropola bola 1. mája dejiskom podpaľovania áut i zdemolovania reštaurácie McDonald a iných obchodných zariadení. Z násilnosti boli obvinení maskovaní anarchisti, ktorí svojím konaním narušili pokojnú manifestáciu pri príležitosti Sviatku práce.

Pozorovatelia vnímajú terajšie demonštrácie ako test schopnosti rozdelenej ľavice zjednotiť svoje sily v protestoch voči hlave štátu.

Samotný francúzsky prezident sa v sobotu nachádzal tisícky kilometrov od Paríža. Emmanuel Macron totiž v tento deň ukončil návštevu francúzskeho zámorského teritória Nová Kaledónia v južnom Pacifiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.