Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2018, 19:04

Proti Orbánovej vláde protestujú pred parlamentom v Budapešti desaťtisíce ľudí

V okolí parlamentu sú pripravené stovky policajtov i príslušníkov zásahovej jednotky polície.

Proti Orbánovej vláde protestujú pred parlamentom v Budapešti desaťtisíce ľudí
Zdroj: Reuters

Proti budúcej vláde premiéra Viktora Orbána, ktorého maďarský parlament zrejme vo štvrtok potvrdí vo funkcii na ďalšie štvorročné obdobie, začalo v utorok podvečer protestovať pred zákonodarným zborom v Budapešti niekoľko desaťtisíc ľudí. Protest je pokračovaním série zhromaždení "My sme väčšina - Demonštrácia za demokraciu", ktoré iniciovali občianski aktivisti na Facebooku.

Prvá protivládna demonštrácia tejto série za účasti takisto desaťtisícov ľudí sa konala 14. apríla a ďalšia 21. apríla.

"Nesmieme dopustiť, aby sme pre korupčný systém Orbánovej vlády stratili svoju slobodu, podporné fondy z Európskej únie či miesto Maďarska v nej," tvrdili rečníci demonštrácie, ktorí okrem iného žiadajú, aby sa Maďarsko pripojilo k pripravovanej európskej prokuratúre.

Podľa nich médiá, ktoré kontrolujú vládnu moc, musia zostať nezávislé, a verejnoprávne médiá nesmú slúžiť cieľom vládnej propagandy.

V okolí parlamentu sú pripravené stovky policajtov i príslušníkov zásahovej jednotky polície. Budova parlamentu je obkolesená policajným kordónom.

V utorok sa konala ustanovujúca schôdza nového parlamentu, na ktorej poslanci zložili prísahu a za predsedu zákonodarného zboru znovu zvolili Lászlóa Kövéra. Prezident János Áder poslancom odporučil, aby pre nasledovné štvorročné obdobie potvrdili vo funkcii premiéra predsedu víťaznej strany Fidesz Viktora Orbána. Blok Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) získal vo voľbách 8. apríla 133 mandátov - dvojtretinovú väčšinu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.