Signapur bol zvolený ako hostiteľská krajina pre veľmi očakávané stretnutie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktoré sa uskutoční 12. júna. Stalo sa tak predovšetkým kvôli väzbám Singapuru na obe krajiny, ale predovšetkým vďaka tamojšej bezpečnostnej situácii.
Prezident Trump v stredu vylúčil, že by sa stretnutie malo odohrať v demilitarizovanej zóne na Kórejskom polostrove. Vo štvrtok potom Trump na Twitteri oznámil, že sa summit predstaviteľov KĽDR a USA odohrá 12. júna v Singapure.
The highly anticipated meeting between Kim Jong Un and myself will take place in Singapore on June 12th. We will both try to make it a very special moment for World Peace!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 10, 2018
Prípravy sa začali
Podľa CNN sa už pracovníci ministerstva zahraničia a Bieleho domu začali pripravovať na singapurský summit. Podľa denníka The Telegraph sa na stretnutie pripravuje aj samotné východoázijské mesto.
Sám Trump už v minulosti spomenul, že mestský štát Singapur bol jednou zo zvažovaných destinácií popri ďalších miestach, ako Mongolsko, alebo demilitarizovaná zóna v Kórei.
Neutrálne územie
Podľa analytikov bude Singapur ideálnym miestom pre stretnutia hláv znepriatelených štátov. Krajina, ktorá sa prezýva "ázijské Švajčiarsko", poskytne neutrálne územie, rovnako ako tomu bolo v roku 2015, kedy sa v Singapure stretli čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho taiwanský náprotivok Ma Jing-ťiou.
Štát ležiaci takmer päť tisíc kilometrov od severokórejského Pchjongjangu má dlhodobo dobré vzťahy s oboma krajinami. Singapur je navyše vnímaný ako centrum regionálnej diplomacie.
Opatrenia pripravujú aj tak
"Ponúka excelentnú bezpečnosť, ktorá je veľmi dôležitým aspektom, keď vezmeme do úvahy, v akej krátkej dobe bude musieť byť celá udalosť usporiadaná. Obzvlášť keď sa jedná o amerického prezidenta a severokórejského lídra," uviedol pre The Telegraph odborník na medzinárodnú bezpečnosť z Lowy Institute Euan Graham.
V krajine už aj tak bude veľa bezpečnostných opatrení kvôli medzinárodnému samitu Shangri-La Dialogue, ktorého sa zúčastňuje do 28 ázijských štátov, vrátane USA. "Singapurská spoľahlivosť, silné bezpečnostné opatrenia a dobrý vzťah so Spojenými štátmi robí pri rozhodovaní z krajiny jasnú voľbu pre Washington," dodal Graham.
Singapur je zároveň dlhodobým partnerom Severnej Kórey, ktorá tu má svoju ambasádu a s ostrovným štátom udržiava bezvízový styk. Severná Kórea navyše v posledných rokoch zdôrazňuje spoluprácu v rámci skupiny ASEAN, v ktorej chce Singapur hrať hlavnú úlohu.
Zahraničný let po 32 rokoch
Singapur bude najvzdialenejším miestom, kam sa Kim Čong-un pozrie v úlohe vodcu KĽDR. Na rozdiel od svojho otca, ktorý sa bál lietania, sa severokórejský vodca tento týždeň vybral do čínskeho prístavu Ta-lien na stretnutie s prezidentom Číny Si Ťin-pchingom letecky. Stal sa tak prvým vládcom z Pchjongjangu po 32 rokoch, ktorý letel do zahraničia, napísala agentúra AP.
Od nástupu do úradu koncom roku 2011 Kim niekoľkokrát cestoval lietadlom v severokórejskom vnútrozemí. Jeho najnovšia zahraničná cesta, ktorá Kima nezaviedla príliš ďaleko od hraníc KĽDR, sa uskutočnila pred plánovaným summitom Severnej Kórey a Spojených štátov.
Normálny vodca
Kimovo oficiálne lietadlo je upravenou verziou sovietskeho lietadla Iľjušin Il-62. Severná Kórea ho nazýva Čchamme-1, v preklade jastrab veľký, čo je severokórejský národný vták. Podľa juhokórejských médií je lietadlo schopné dosiahnuť maximálnu rýchlosť 900 kilometrov za hodinu a zmestí sa do neho asi 200 ľudí. Maximálny dolet sa odhaduje na 9 200 kilometrov; tak ďalekú cestu však tento stroj vraj nikdy nepodnikol.
Podľa analytikov Kim Čong-Unova cesta lietadlom z tohto týždňa má možno ukázať, že je súčasný severokórejský diktátor sebavedomý, normálny vodca, ktorý spĺňa medzinárodné štandardy. Špekuluje sa ale predovšetkým o tom, že sa Kim pripravuje práve na cestu do Singapuru.