Spojené štáty rušia cestovné reštrikcie uvalené na konci novembra na juh Afriky kvôli šíreniu novej koronavírusovej varianty omikron. Zákaz ciest do USA z ôsmich vybraných krajín prestane platiť v noci na piatok, oznámil dnes americký prezident Joe Biden.
Opatreniu nezabránilo rozšírenie omikronu na americkom území, podľa odhadov Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tu už v posledných dňoch prevládal, hoci zrejme nevytláča deltu tak rýchlo, ako naznačovalo predchádzajúce hlásenie agentúry.
Práve CDC podľa Bidenovho vyhlásenia teraz odporučilo zrušiť obmedzenie cestovania z juhu Afriky. Zákaz sa vzťahoval na cesty cudzincov z Botswany, Svazijska, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namíbie, Zimbabwe a z Juhoafrickej republiky, ktorá ako prvá zaregistrovala významný výskyt variantu neskôr nazvaného omikrón.
JAR pred novou podobou koronaviru SARS-CoV-2 varovala 25. novembra a USA reagovali hneď ďalší deň podobne ako mnoho iných krajín. Zaznievali pritom otázky, či sú zákazy ciest na mieste, aj vzhľadom na to, že výskyt omikronu sa čoskoro potvrdil v niekoľkých európskych krajinách a 1. decembra aj v USA.
Americká vláda obmedzenia týkajúce sa JAR a ďalších krajín prezentovala ako krok urobený v záujme maximálnej opatrnosti, ktorý poskytne čas na prípravu protiepidemickej stratégie.
Teraz podľa Bidena cestovné reštrikcie "už nie sú potrebné na ochranu verejného zdravia". Prezident vo vyhlásení poukázal aj na lepšie znalosti o povahe nového koronavírusového variantu a zdôraznil, že podľa expertov sú ľudia očkovaní proti covidu-19 chránení pred ťažkým ochorením aj v prípade infekcie omikronom.
Okrem toho sa objavujú signály, že pri infekcii omikronom je všeobecne nižšie riziko hospitalizácie ako u predtým dominantného variantu delta. Ten donedávna prevládal aj v USA, situácia sa ale v posledných týždňoch rýchlo mení.
CDC odhaduje, že už prevláda omikron, stredisko však dramaticky upravilo údaj o výskyte tohto variantu v týždni končiacom 18. decembrom. Pôvodne uvádzalo, že nový variant stál za približne 73 percentami infekcií, teraz údaj pre daný týždeň znížilo na 22,5 percenta. V
V nasledujúcom týždni údajne podiel nákaz omikronom narástol asi na takmer 60 percent. CDC k významnej korekcii dát uviedlo, že predikcia jeho modelu pôvodne zahŕňala široký interval a že nezrovnalosť je z časti daná rýchlosťou, akou narastali počty nákaz novým variantom.