news.in-24.com
StoryEditor

Záhadná smrť nacionalistického novinára, ktorý viedol stránky Sputnik a Pogrom. Vypadol nahý z okna

29.12.2021, 11:19
Autor:
ČTKČTK
Pred pádom sa z bytu, kde býval s manželkou, ozývala hádka.

Ruský radikálny nacionalistický novinár Jegor Prosvirnin, ktorý viedol zakázané stránky Sputnik a Pogrom pre nacionalistickú komunitu, v pondelok zomrel v Moskve.

Podľa informácií ruských médií sa 35-ročný publicista zabil pri páde z okna bytu na Tverskom bulvári. Smrť nastala ešte pred príchodom záchrannej služby.

Podľa svedkov bol Prosvirnin v čase, keď vypadol z okna na piatom podlaží, úplne nahý. Pred pádom sa z bytu, kde býval s manželkou, ozývala hádka a podľa niektorých svedkov mal Prosvirnin v ruke nôž a kúsok od neho ležala nádobka korenistého spreja, ktorý údajne vyhodil z okna.

Policajný zdroj, na ktorý sa odvoláva portál Lenta.ru, uviedol, že vyšetrovatelia zatiaľ pracujú s dvoma verziami.

„Podľa predbežných zistení mohol byť Prosvirnin v čase smrti pod vplyvom drog. Zatiaľ pracujeme s dvoma hlavnými vyšetrovacími verziami – samovraždou a nešťastnou nehodou,“ dodal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Prosvirnin založil v roku 2012 projekt Sputnik a Pogrom, ktorý bol po niekoľko rokov hlavnou platformou ruských nacionalistov. Obsah stránok bol opakovane preverovaný kvôli podozreniu z extrémizmu.

V roku 2017 ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor pridal Sputnik a Pogrom na zoznam blokovaných stránok kvôli „propagácii myšlienok etnickej a náboženskej nenávisti ohrozujúcich verejnú bezpečnosť a podporujúcich extrémizmus“.

Prosvirnin na svojom blogu podporoval anexiu Krymu a prepuknutie nepokojov vo východnej časti Ukrajiny. Neskôr začal ostro kritizovať ruského prezidenta Vladimíra Putina; predpovedal napríklad rozpad Ruskej federácie a občiansku vojnu.

V minulých rokoch v Rusku zaznamenali niekoľko prípadov úmrtí novinárov a vydavateľov, ktorí sa zabili pádom z okna. Polícia ich obvykle uzavrela ako samovraždu, ale nad niektorými zostali visieť nezodpovedané otázniky.

V roku 2017 vypadol vydavateľ časopisu Vadim Godlevskij zo 14. poschodia svojho luxusného bytového domu v Moskve. Investigatívny novinár Ivan Safronov z denníka Kommersant zomrel v marci 2007 po páde zo schodiskového okna na treťom poschodí domu, kde býval.

V roku 2018 Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyjadrila vážne znepokojenie nad podozrivým úmrtím ruského novinára, ktorý pátral po zapojení ruských žoldnierov s väzbami na Kremeľ do bojov v Sýrii.

Telo Maxima Borodina sa našlo pred jeho domom v Jekaterinburgu a o niekoľko dní neskôr novinár v nemocnici zomrel.

01 - Modified: 2022-07-03 12:43:55 - Feat.: - Title: Ukrajina poprela tvrdenia Mosky, že ruské sily obsadili Lysyčansk 02 - Modified: 2022-07-03 12:42:19 - Feat.: - Title: Rusi dobyli Lysyčansk a celú Luhanskú oblasť, oznámila Moskva. Ukrajina to poprela 03 - Modified: 2022-07-03 04:44:22 - Feat.: - Title: Ruským mestom Belgorod otriasli výbuchy, zahynuli najmenej traja ľudia 04 - Modified: 2022-07-02 19:04:16 - Feat.: - Title: Ruská tajná služba zadržala na Sibíri ďalšieho vedca, podozrieva ho z vlastizrady 05 - Modified: 2022-07-02 18:52:39 - Feat.: - Title: Nemcov chystajú na nedostatok plynu v zime. Zo strany Ruska je viditeľný vzorec, hovorí minister
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. júl 2022 16:14