Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 11:37

Rakovinu vylieči milenec. Nová kauza v Česku, dokumentaristi sa infiltrovali do alternatívnej liečebne

Dokument Českej televízie Obchod so zdravím ukazuje, ako funguje jedno zo zariadení alternatívneho liečiteľstva v Česku.

Alternatívne liečiteľstvo sa čoraz častejšie stáva poslednou možnosťou pre tých, ktorým západná medicína nedokázala pomôcť. V niektorých prípadoch môže dokonca aj uškodiť. Ako funguje jedno z podobných alternatívnych zariadení v Česku mapuje nový dokument Obchod so zdravím. 

Bezvýsledne, len o niekoľko tisíc chudobnejšia, sa skúšala alternatívne liečiť aj režisérka dokumentu Šárka Maixnerová, ktorá sa o tému zaujíma vyše desať rokov. Končia pri nej rozhorčené listy desiatok pacientov, ktorí v zúfalstve či v dobrej viere dávajú prednosť liečiteľom.

"Moja sedemnásťročná dcéra potrebovala odbúrať stres zo školy. Pri našej prvej a jedinej návšteve dala doktorka dcére namaľovať na papiere strom, postavu pani a postavu pána. Z toho potom hereckým výstupom usúdila, že sme dcéru doma v detstve sexuálne zneužívali ...," cituje dokument Českej televízie z listov.

"V nemocnici mi povedali, že sa mi po 30 rokoch cukrovky zhoršili obličky a mohla by mi hroziť transplantácia. Preto som vyhľadala zariadenie s alternatívnou liečbou a na odporúčanie tamojšej doktorky som vysadila takmer všetky lieky. Po ich "liečbe" som zistila, že moje obličky sú nefunkčné a musím nastúpiť na pravidelnú dialýzu ...," píše iná pacientka.

Absurdné rozbory a manipulatívne vyšetrenia

Autori Obchodu so zdravím sa rozhodli, že vyšlú do súkromného pražského psychosomatického inštitútu Aktip, ktorý vedie psychiatrička Jarmila Klímová, "svoju pacientku" Ivanu vybavenú skrytými kamerami v okuliaroch a písacom pere.

"Liečim sa osem rokov s hypofunkciou štítnej žľazy, podľa výsledkov som v poriadku, ale cítim sa stále unavená," vysvetľuje v dokumente Ivana svoje terapeutke a psychologičke Lenke Krutilovej, ktorá toho podľa dlhého zoznamu odborností na webových stránkach vie naozaj veľa.

"Psychologický rozbor bol absurdný a manipulatívny, somatické vyšetrenia boli vykonávané necertifikovanými prístrojmi," popisuje svoje dojmy pacientka Ivana, ktorá sa dozvedela, že je anjel, hrozí jej rakovina a mozgová obrna.

"Ako riešenie mi psychologička ponúkla, nech si nájdem milenca, alebo podstúpim detoxikáciu, po ktorej možno rakovinu doslova vylúčiť z tela," rozpráva Ivana, ktorá za trinásť návštev a dve víkendové školenia utratila takmer tridsať tisíc českých korún (približne 1200 eur).

Čo zachytili kamery, ukázali tvorcovia dokumentu onkologičkám Petre Tesařovej a Radke Koževníkovovej a psychiatrovi Radkinovi Honzákovi. "Neinvazívna mamografia, o ktorej sa tam hovorí, nie je atestovaná. Toto je lietadlo, ako si pacienta pohadzujú medzi sebou. Milenca v tom podniku tiež dodávajú? Je to biznis so strachom," komentujú odborníci praktiky z Aktipu.

"Vylúčil nádor ako zemiak. Keby to bola klobása, tak je to problém," uvádza ako príklad úspešnej liečby v dokumente terapeutka Krutilová a prizvaní odborníci nevedia, či historky vážne komentovať alebo sa len smiať. Keď terapeutka radí Ivane, že môže pomôcť aj "niečo na krk," profesor Honzák vtipkuje: "Trebárs povraz!" A dodáva, že terapeutka pracuje so strachom pacientov. Ide o manipuláciu a môže dôjsť aj k vážnemu "psychogennému poškodeniu pacienta".

Prekvapenie prinesie aj rozbor populárnych kvapiek Dr. Jonáša, ktoré v Aktipe v rámci liečby bežne predávajú, ale odporúča ich aj celá rada ďalších liečiteľov po celej republike. Česká televízia nechala ich zloženie preveriť v laboratóriu a ukázalo sa, že obsahujú 20 percent alkoholu a zvyšok je voda.

Biznis so zdravím 

"Plánovali sme, že po vyškolení a kvôli dokumentu bude Ivana v Aktipe ďalej pracovať a vypomáhať, ale podivné praktiky boli tak evidentné, že sme od ďalšieho pokračovania natáčania ustúpili," vysvetľuje režisérka.

"Človek vyhľadá liečiteľa, keď je v kríze, má strach a je zraniteľný," zhodujú sa, že v Aktipe ide o biznis so zdravím. To napokon najviac vydesilo aj samotnú televíznu pacientku Ivanu. "Najhoršie boli oči tých ľudí, ktorých som tam stretávala na chodbách. Ja som tam, na rozdiel od nich, išla zdravá a aj tak ma stále strašili, že ochoriem,"  dodala.

Pre lekára je dokument smutným potvrdením toho, čo dávno vedia. "Chodia k nám potom pacienti, ktorí si niečím takým alternatívnym prešli, ale my už ich nemôžeme vyliečiť, pretože sa na nás obrátili neskoro. Pritom keby prišli rovno za nami, šancu by určite mali väčšiu," hovorí onkologička.

Nebezpečné je podľa tvorcov dokumentu aj to, že sa s akademickými titulmi stierajú rozdiely medzi šarlatánom a lekárom. Tak ako je to aj v práve spomínanom psychosomatickom inštitúte, kde podľa nich "pochybným spôsobom" pracujú ľudia s najrôznejším vedeckým vzdelaním.

Sú cynickí a chcú zarábať, alebo si naozaj myslia, že ich metódy ľuďom pomáhajú? Položili si tvorcovia dokumentu otázku. "Ako ktorí," myslí si Ivana, ktorá išla do spomínaného inštitútu zvedavá a bez predsudkov, dokonca s obavami, že jej úmysel natáčať môže byť odhalený. "Zdá sa, že si veria, akí sú dobrí, vedia, akí sú populárni, a sú očarení sami sebou, svojou mocou a užívajú si svoju nadradenosť," komentuje to, čo vidí psychiater Honzák.

"Nejde iba o jedno zariadenie, v ktorom sme nakrúcali. Takýchto máme v Česku pomerne dosť a keď v ňom pracujú skutoční lekári s atestáciou, budí dojem serióznosti," myslí si režisérka dokumentu a dodáva: "Myslím, že sme objavili fenomén."

O vyjadrenie k tomuto článku o dokumente Obchod so zdravím sme požiadali MUDr. Jarmilu Klímovú, psychiatričku, ktorá vedie Inštitút Aktip. "Nebudem sa k niečomu takému, čo nemá úroveň, vôbec vyjadrovať," uviedla pre magazín OnaDnes.cz.

MUDr. Josef Jonáš: "Za 18 rokov existencie firmy Joalis som bol niekoľkokrát kontaktovaný pre rôzne udania, často anonymné. Pokiaľ viem, tak následné kontroly prešli bezchybne. Za pôvodným zložením si stojím a preparáty prešli množstvom kontrol v mnohých krajinách Európy. Používajú sa vo viac než desiatich európskych krajinách. Registrácie sa obnovujú podľa predpisov každé 3 roky. "

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.