Pri rukojemníckej dráme v belgickom priemyselnom meste Liege útočník zastrelil dve policajtky a spolujazdca sediaceho v okoloidúcom aute.
Následne ho zastrelili príslušníci špeciálnej policajnej jednotky, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na belgickú spravodajskú stanicu RTBF.
Podľa denníka Derniere Heure kričal páchateľ "Alláhu akbar" (Boh je najväčší). Belgický minister vnútra Jan Jambon na sociálnej sieti Twitter uviedol, že situáciou sa zaoberá protiteroristické krízové centrum.
Belgická agentúra Belga informovala, že zranenia utrpeli ďalší dvaja policajti.
Výstrely sa v centre Liege ozvali približne o 10.30 h SELČ. Následne sa páchateľ dal na útek a v priestoroch gymnázia si vzal za rukojemníčku upratovačku, píše DPA.
Krátko nato polícia rukojemnícku drámu ukončila. Na fotografiách, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, je vidieť ľudí utekajúcich do bezpečia na centrálnom bulvári d’Avroy.
Ako na tlačovej konferencii informoval hovorca prokuratúry Philippe Dulieu, muž "ozbrojený chladnou zbraňou" napadol odzadu dve policajtky, niekoľkokrát ich smrteľne pobodal a ukradol im strelné zbrane.
Následne smrteľne postrelil aj 22-ročného muža-spolujazdca okoloidúceho auta a dal sa na útek. V priestoroch neďalekej školy - lýcea Léonie De Waha - vzal za rukojemníčku jednu zamestnankyňu.
Rukojemnícku drámu ukončili špeciálne policajné jednotky, ktoré muža útočiaceho na policajtov zastrelili. Pri útočníkovej paľbe bolo zranených niekoľko policajtov.
Prípad prevzala belgická federálna prokuratúra, ktorá sa zaoberá terorizmom. "Prípad sa vyšetruje ako teroristický čin" uviedol zástupca prokuratúry na tlačovej konferencii.
Podľa belgických médií útočil asi tridsaťšesťročný Belgičan, ktorý bol v pondelok podmienečne prepustený z väzenia neďaleko Liege.
Televízia RTBF informovala, že do mesta Liege pricestoval belgický premiér Charles Michel i kráľ Filip, ako aj ministri vnútra a spravodlivosti, Jan Jambon a Koen Geen.
V Liege sa strieľalo aj v roku 2011, keď páchateľ zabil štyroch ľudí a zranil vyše 100 predtým a následne spáchal samovraždu.
Belgicko je v stave vysokej pohotovosti, odkedy sa bruselská bunka teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zapojila do útokov v Paríži v roku 2015, keď zahynulo 130 ľudí, resp. rok neskôr v Bruseli, keď zomrelo 32 ľudí.