Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 19:24

Eurosocialisti si tento mesiac vyberú svojho lídra. V hre je aj Šefčovič

Ak strana zvíťazí v eurovoľbách, jej líder sa stane šéfom Európskej komisie.

Eurosocialisti si tento mesiac vyberú svojho lídra. V hre je aj Šefčovič
Zdroj: TASR - Marko Erd

Strana európskych socialistov (PES), druhá najväčšia politická rodina v Európe, v pondelok oznámila, že v závere tohto mesiaca dokončia svoj program na výber spoločného kandidáta vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v máji 2019.

V prípade víťazstva socialistických a sociálnodemkratických strán v eurovoľbách by sa ich volebný líder stal novým predsedom Európskej komisie (EK).

Fico o pôsobení Maroša Šefčoviča v Európskej komisii:

Mimoriadne zasadnutie strany sa bude konať koncom júna v lotyšskej metropole Riga, a to na pozvanie lotyšskej sociálnodemokratickej strany Svornosť, ktorá sa členom PES stala v novembri 2017.

Za šéfa pracovnej skupiny PES pre výber spoločného kandidáta v eurovoľbách bol určený stranícky pokladník Ruairí Quinn. Ten bude 19. júna dozerať na schválenie procesu a podmienok, ktoré potenciálni kandidáti musia splniť, ak sa chcú uchádzať o post volebného lídra eurosocialistov.

Snahou pracovnej skupiny je vytvoriť otvorenú, transparentnú a demokratickú metódu výberu najlepšieho kandidáta v prípade, ak sa prihlási viac uchádzačov o túto funkciu.

Pracovná skupina PES bola zriadená ešte v decembri 2017 a pozostáva zo zástupcov všetkých členských strán naprieč celou Európou.

 Kandidátom, ktorý už oficiálne oznámil svoj zámer viesť sociálnodemokratické strany do boja o post šéfa eurokomisie je súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Potvrdil to pred týždňom (4.6.) v Bratislave a spresnil, že táto iniciatíva prišla z českej strany.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.