Juhokórejský prezident Mun Če-in ocenil ochotu severokórejského vodcu Kim Čong-una zúčastniť sa summitu s americkým prezidentom Trumpom. Soul chce s Pchjongjangom začať písať "novú kapitolu". "Necháme temné dni vojny a konfliktu za nami a napíšeme novú kapitolu mieru a spolupráce," uviedol Mun.
Japonský premiér Šinzó Abe označil dohodu amerického prezidenta Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom za prvý krok k denuklearizácii KĽDR.
Irán varuje Kima pred Trumpom
Moskva víta snahu o jadrové odzbrojenie Severnej Kórey a bude pri nej nápomocná. "Momentálne oceňujeme, že sa urobil dôležitý krok vpred. Samozrejme, diabol sa skrýva v detailoch a je potrebné porozumieť špecifikám. Ale impulz, ako to chápeme, je daný," povedal pre agentúru TASS námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Irán varoval severokórejského vodcu Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump by mohol zrušiť akúkoľvek dohodu s Pchjongjangom o jadrovom odzbrojení. "Stojíme proti mužovi, ktorý ruší svoj podpis (zmluvy), keď je v zahraničí," uviedol iránsky vládny hovorca Mohammad Bakir Nobacht.
"Ísť cestou diplomacie je výzvou, ale vždy sa oplatí," uviedla v reakcii na summit šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Cieľ je podľa nej naďalej jasný a to "úplné, overiteľné a nezvratné jadrové odzbrojenie na Kórejskom polostrove." Spoločné vyhlásenie, ktoré dnes v Singapure americký prezident a severokórejský vodca podpísali, je podľa Mogheriniovej znamením, že tento cieľ možno dosiahnuť.
Krok k stabilite v regióne
"Vítame, že sa prezident Trump a Kim Čong-un stretli na konštruktívnom summite. Je to dôležitý krok k stabilite regiónu, ktorý je dôležitý pre celosvetový hospodársky rast," uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničia Boris Johnson, podľa ktorého ale zostáva ešte veľa práce . "Dúfame, že Kim bude naďalej rokovať v dobrej viere, aby sa dosiahlo úplné, overiteľné a nezvratné vytvorenie denuklearizovaných zón," dodal Johnson.
Dokument, ktorý dnes Trump a Kim podpísali, je podľa francúzskej ministerky pre európske záležitosti Nathalie Loiseauovej "významným krokom". Zároveň vyjadrila poľutovanie nad správaním USA, ktoré rokujú so Severnou Kóreou, zatiaľ čo jadrovú dohodu s Iránom v máji vypovedali. Podpis dokumentu s Kimom podľa Loiseauovej "prakticky odmeňuje niekoho, kto konal proti všetkým medzinárodným dohodám".
Bývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul sa pozastavil nad pozitívnou rétorikou amerického prezidenta smerom k severokórejskému vodcovi "Ako môže Trump vytvoriť vynikajúci vzťah s diktátorom za 45 minút, ale nedokáže po 18 mesiacoch nadviazať pracovné vzťahy s našimi dlhoročnými demokratickými partnermi?" napísal na twitteri McFaul.
Generálny tajomník OSN António Guterres nazval summit Trump-Kim "dôležitým medzníkom na ceste k udržateľnému mieru".