Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 08:38

Nový názov Macedónska nemusí prejsť. V Grécku je proti nemu časť koalície

Aby bola dohoda Grécka a Macedónska platná, musia ju schváliť parlamenty oboch krajín.

Nový názov Macedónska nemusí prejsť. V Grécku je proti nemu časť koalície
Zdroj: Reuters

Panos Kammenos - grécky minister obrany a líder pravicovej strany Nezávislí Gréci, ktorá je súčasťou vládnej koalície v Aténach, - bude v gréckom parlamente hlasovať proti kompromisnému novému názvu pre susedný štát Macedónsko. 

Grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras, ktorý je s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom spolutvorcom dohody, tak bude musieť hľadať podporu u svojich politických oponentov, konštatovala AP.

Podľa oficiálne potvrdených informácií z Atén a Skopje ponesie Macedónsko v budúcnosti názov Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija). Doteraz bola krajina aj v Organizácii Spojených národov zaregistrovaná pod dočasným názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrváva od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom severogréckeho regiónu (Makedoniá). Atény to dávajú do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje.

Oponenti dohody v Grécku o novom názve tvrdia, že dosiahnutá zmena nie je postačujúca.

Vyriešenie sporu ohľadom názvu je podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.

Nový názov krajiny by sa mal začať používať až po ratifikácii dohody zákonodarcami oboch štátov.

O ňom by sa v druhom polroku 2018, možno už do októbra, malo v krajine uskutočniť referendum. Ak by občania v plebiscite nový názov schválili, malo by dôjsť aj k úprave macedónskej ústavy. Ak by sa tak nestalo, v krajine by sa mali uskutočniť predčasné parlamentné voľby, ktoré budú súčasne akýmsi druhom referenda.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.