Kolumbijskí voliči dnes rozhodujú, či budú mať najbližšie štyri roky ľavicového či pravicového prezidenta. V prvých prezidentských voľbách od konca polstoročného konfliktu ľavicových povstalcov s vládou sa tiež rozhodne o uvádzaní mierovej dohody s povstalcami z FARC do praxe.
Pravicový kandidát Iván Duque ju kritizuje, naopak jeho ľavicový súper Gustavo Petro, ktorý bol v 80. rokoch členom inej ľavicové gerily, dohodu podporuje.
Najmladší prezident
Miernym favoritom volieb je podľa predvolebných prieskumov Duque. Ak vyhrá, stane sa podľa španielskeho denníka El País najmladším prezidentom v histórii Kolumbie zvoleným vo voľbách. V deň nástupu do úradu 7. augusta bude mať 42 rokov.
Vyštudovaný právnik, ktorý v rokoch 2001 až 2013 pôsobil v Medziamerickej banke pre rozvoj (IDB), bude riadiť štvrtú najväčšiu ekonomiku Latinskej Ameriky podľa hrubého domáceho produktu.
Prvá viceprezidentka
Volebné miestnosti sa uzavrú o 23:00 SELČ a výsledky by mohli byť známe už krátko po polnoci. Už teraz je ale isté, že do úradu viceprezidenta zasadne prvýkrát od vzniku Kolumbijskej republiky v roku 1886 žena.
S oboma súpermi dnešného druhého kola totiž do úradu viceprezidenta kandiduje žena, s Duqueom exministerka obrany a obchodu Marta Ramírezová a s Petrom psychologička Ángela María Robledová. Petro i Duque už tiež avizovali, že najmenej polovicu ich vlády budú tvoriť ženy.
Prelomové voľby
Víťaz vystrieda na čele tejto päťdesiatmiliónovej krajiny Juana Manuela Santosa, ktorý je v úrade od roku 2010 a ktorý za mierovú dohodu s povstalcami z FARC dostal v roku 2016 Nobelovu cenu. Santos dnes v Bogote označil voľby za prelomové.
"Prvýkrát v nich minulý mesiac volil bývalý veliteľ FARC, v demokracii, bez zbraní a ako člen politickej strany," povedal Santos s odkazom na stranu bývalých povstalcov Revolučné alternatívne sila Kolumbie (tiež so skratkou FARC).
Deštruktívny socializmus
Práve zapojenie bývalých povstalcov do politického života Duque a jeho priaznivci kritizujú. Panujú preto obavy, že v prípade jeho víťazstva zablokuje uvádzanie mierovej dohody do praxe. Zostáva totiž prijať asi štvrtinu zákonov vyplývajúcich z dohody, kontroverzné sú najmä tie o súdoch pre bývalých povstalcov.
Duque je členom strany Demokratický stred exprezidenta Álvara Uribeho (2002-2010). Ten dnes v Bogote povedal, že volil Duqueho, pretože nechce, aby krajiny upadla "do deštruktívneho socializmu".
Ten by podľa Uribeho mohol nastoliť bývalý starosta Bogoty Gustavo Petro (58), ktorý sa v minulosti netajil sympatiami k bývalému socialistickému prezidentovi Venezuely Hugu Chávezovi. Jeho nástupca Nicolás Maduro ale Petroa v kampani kritizoval za zneužívanie moci a zničenie ekonomiky jeho krajiny.
Humanitárna kríza
Nový prezident Kolumbie bude musieť riešiť aj humanitárnu krízu, s ktorou sa stretávajú najmä pohraničné regióny s Venezuelou. Z tejto krajiny utiekli v predchádzajúcich rokoch pred ekonomickou a politickou krízou do Kolumbie státisíce ľudí. Nový líder Kolumbie sa bude musieť potýkať aj s gangmi, ktoré v obchode s kokaínom zaujali miesta po povstalcoch z FARC.
V dnešnom kole volieb sa neočakáva tak vysoká účasť, aká sprevádzala prvé kolo 27. mája, kedy prišlo rekordných 53,4 percenta voličov, čo bola najvyššia volebná účasť v prezidentských voľbách od roku 1974. V prvom kole volieb získal Duque 39,1 percenta hlasov a Petro 25,1 percenta.