Taliansko dnes oznámilo 144-tisíc nových prípadov koronavírusovej nákazy za predchádzajúci deň. Ide znovu o najvyšší denný prírastok od začiatku epidémie.
Celkový počet potvrdených prípadov infekcie od začiatku epidémie tak dnes presiahol v krajine šesť miliónov. Najvyššími dennými prírastkami uzatvárajú tento rok aj Grécko a Portugalsko.
Vzostup koronavírusovej infekcie na juhu Európy podľa agentúry Reuters súvisí so šírením variantu omikron v týchto krajinách.
Dnešný taliansky údaj je o zhruba 17 500 prípadov nakazených vyšší ako vo štvrtok, keď krajina prvýkrát prekonala hranicu 100-tisíc preukázaných nákaz za deň.
V súvislosti s chorobou covid-19 zomrelo za posledný deň 155 ľudí, o jednu osobu menej, než koľko bolo oznámených vo štvrtok. Od začiatku epidémie v šesťdesiatmiliónovej krajine zomrelo zhruba 137 400 nakazených koronavírusom.
Portugalsko má veľa prípadov, no málo úmrtí
Bezmála 31-tisíc nových prípadov dnes ohlásilo desaťmiliónové Portugalsko. V porovnaní s tohtoročným januárom, keď v krajine kvôli silnej vlne infekcie umieralo aj cez 300 ľudí denne, sú počty úmrtí výrazne nižšie.
Dnes ich úrady oznámili 18. V Grécku, kde žije 11 miliónov ľudí, dnes úrady registrovali zhruba 40500 nových prípadov a 76 úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19 za posledný deň.
Štyri veľké talianske regióny sa od pondelka presunú do vyššieho stupňa epidemického rizika. Informovala o tom dnes agentúra ANSA s odkazom na údaje Talianskeho zdravotníckeho úradu.
V žltom stupni, teda kategórii stredného rizika, sa ocitnú Lombardia s metropolou Milánom, Lazio s hlavným mestom Rímom, Piemont s metropolou Turínom a Sicília.
V regiónoch, ktorých sa týka presun do žltej zóny, žije zhruba 40 percent talianskeho obyvateľstva. Od pondelka bude v strednom stupni rizika už väčšina Talianska.
Vírus aj v Berlusconiho rezidencii
Presun Lombardie do žltej kategórie potvrdil predseda krajskej rady Attilio Fontana. Najľudnatejší taliansky región zaznamenal rovnako ako celé Taliansko v uplynulých dňoch rekordné denné prírastky nakazených koronavirom.
Talianska tlač písala v uplynulých dňoch o aj niekoľkohodinových frontoch na testy pred lekárňami a testovacími centrami v Miláne a okolí.
Ohnisko koronavírusovej nákazy sa objavilo aj v lombardskej rezidencii bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, kde sa nakazila väčšina zamestnancov, uviedol denník Corriere della Sera.
Samotný Berlusconi nakazený nie je, chorobu prekonal v septembri minulého roka a je zaočkovaný.
Silvestrovské obmedzenia v Taliansku
Celé Taliansko podľa zdravotníckeho úradu zaznamenalo od 23. do 30. decembra výrazný vzostup šírenia koronavírusovej nákazy. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom sa sedemdňová incidencia prakticky zdvojnásobila na 783 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.
Vo väčšine talianskych regiónov navyše obsadenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti pacientmi nakazenými koronavírusom prekonala rizikový limit desiatich percent.
Nakazenie koronavírusom tvorí zhruba pätinu ľudí, ktorí v uplynulých siedmich dňoch ležali v talianskych nemocniciach.
Aby zamedzila šíreniu koronavírusovej nákazy, talianska vláda obmedzila výrazne silvestrovské oslavy. Zakázala vonkajšie akcie a nechala zavrieť nočné podniky a diskotéky.
Do reštaurácií budú smieť len ľudia s dokončeným očkovaním alebo tí, ktorí sa uzdravili z choroby covid-19. Na rozdiel od minulého roka však tohtoročné pravidlá neobmedzujú oslavy v domácnostiach.
Ďalšie opatrenia prijali aj miestne samosprávy. Napríklad radnica v Neapole prvýkrát zakázala odpaľovanie pyrotechniky pri novoročných oslavách.
Odpaľovanie delobuchov či vypúšťanie rachejtlí je pritom v Neapole veľmi obľúbenou kratochvíľou, kvôli ktorej sa však v minulosti každoročne zranilo v meste a jeho okolí niekoľko desiatok ľudí.