Macedónsky parlament dnes podľa očakávaní ratifikoval dohodu riešiacu spor s Gréckom o názov Macedónska. Dokument by mal teraz podpísať prezident Dorge Ivanov, ktorý však už skôr povedal, že to v žiadnom prípade neurobí. Ratifikačný zákon sa preto vráti k novému hlasovaniu poslancom, ktorí podľa predpokladov veto hlavy štátu zvrátia.
Vysvetlenie sporu o názov (v angličtine):
Dohoda rieši 27 rokov trvajúci spor oboch balkánskych krajín. Gréci považujú názov susednej krajiny za zásah do svojho dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú grécku provinciu. Kvôli tomu Atény tiež stále blokujú snahu Macedónska vstúpiť do EÚ a do NATO. Nová dohoda obsahuje kompromisnú zmenu názvu na Republika Severné Macedónsko.
S ratifikáciou tohto dokumentu parlament podľa agentúry MIA dnes súhlasil hlasmi 69 z celkového počtu 120 poslancov. Zvyšných 51 zákonodarcov z opozičnej strany VMRO-DPMNE hlasovanie bojkotovalo. Na schválenie by bývala stačila aj jednoduchá väčšina, teda 31 hlasov pri kvóre 61 prítomných poslancov.
Predseda vlády Zoran Zaev pred hlasovaním dohodu, ktorú dohodol s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, označil za začiatok konca neistoty pre Macedónsko a za dôstojné a prijateľné riešenie pre obe krajiny, ktoré potvrdzuje macedónsku identitu a jazyk.
Predpokladá sa, že Ivanov využije svoje právo veta a v stanovenej sedemdňovej lehote ratifikačný zákon nepodpíše. Normatívny akt sa následne vráti k novému hlasovanie parlamentu.
V tomto prípade bude potrebný súhlas absolútnej väčšiny, teda 61 zákonodarcov, avšak aj pri tomto hlasovaní sa predpokladá schválenie ratifikácie. Prezident potom podľa ústavy má povinnosť dokument podpísať, ale nie je jasné, či to Ivanov vzhľadom k svojmu silnému nesúhlasu skutočne urobí.
Konečné slovo majú mať pri schvaľovaní dohody macedónski občania v referende, ktoré sa predpokladá v septembri alebo v októbri. Zaev v utorok večer prezidentovi pohrozil zosadením, ak odmietne dohodu podpísať, hoci by ju schválili občania v referende. Ivanov totiž už skôr vyhlásil, že ho nikto nikdy pod žiadnym nátlakom na podpis neprinúti.