Dlho do noci dnes zrejme budú o migrácii diskutovať v Bruseli šéfovia štátov a vlád Európskej únie. Hoci teraz do Európy prichádza výrazne menej ľudí ako na vrchole migračnej krízy v roku 2015, téma okrem iného ohrozuje politické prežitie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Summit by okrem iného mal dať zelenú pre prácu na novom prístupe k migrantom zachránených v Stredozemnom mori. Tí by mali byť namiesto do európskych prístavov prevážaní späť na severoafrické pobrežie, kde by bolo rýchlo rozhodnuté, kto sa môže uchádzať o azyl v EÚ a kto bude vrátený domov.
Nie príliš príjemnú politickú atmosféru diskusie o migrácii, kedy štáty Únie dlhodobo hlboko delia rôzne pohľady na to, čo v kontexte prerozdeľovanie migrantov podľa kvót znamenajú pojmy ako "zodpovednosť" a "solidarita", rozvírilo aj stredajšie oznámenia z Ríma.
Nová talianska vláda pohrozila, že pripravené summitové závery odmietne, ak ostatní nepotvrdia, že aj oni nesú zodpovednosť za migrantov zachránených na mori.
Druhým bodom diskusie - ktorý potrebuje vyriešiť práve nemecká kancelárka - je dohoda o spôsobe, ako zabrániť druhotným presunom migrantov medzi štátmi vnútri Únie.
Summit by mal tiež potvrdiť peniaze pre fondy, z ktorých EÚ financuje svoju spoluprácu pri riešení migrácie s tretími krajinami, či posilnený mandát relevantných únijných agentúr.
Okrem migračnej problematiky by mal dnes summit, ktorého sa na začiatku zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, rokovať o spolupráci v obrane a bezpečnosti alebo o niekoľkých hospodárskych témach.
Pred začiatkom vrcholnej schôdzky českého premiéra Andreja Babiša a zástupcov ostatných krajín vyšehradskej skupiny, teda Slovenska, Maďarska a Poľska, čaká asi polhodinové stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.