Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 14:54

Bývalá katalánska vláda má zaplatiť viac ako dva milióny eur za referendum

Ak politici čiastku nezaplatia, hrozí im súdne zabavenie majetku.

Bývalá katalánska vláda má zaplatiť viac ako dva milióny eur za referendum
Zdroj: Reuters

Členovia bývalej katalánskej vlády, vrátane jej vtedajšieho premiéra Carlesa Puigdemonta, musia do dvoch dní zaplatiť spoločne 2,1 milióna eur. Nariadil to sudca najvyššieho súdu Pablo Llarena, ktorý bývalú regionálnu vládu vyšetroval kvôli obvineniu zo vzbury a sprenevery verejných fondov. Informujú o tom dnes španielske médiá. Ak čiastku politici nezaplatia, hrozí im súdne zabavenie majetku.

Štrnásť členov katalánskej vlády, ktorú bývalá španielska vláda vlani koncom októbra zosadila kvôli ich snahám o nezávislosť regiónu, musí sumu zložiť ako kauciu za svoju občianskoprávnu zodpovednosť. Sudca Llarena to nariadil po tom, čo tento týždeň odvolací súd zamietol námietky ich obhajoby voči obžalobe. Takže s nimi môže na jeseň začať súd, presný dátum zatiaľ nie je známy.

Obžalovaní sú zo vzbury, za čo im hrozí až 25 rokov väzenia, a zo sprenevery verejných fondov. Sprenevery sa mali exministri a expremiér Puigdemont vlani dopustiť tým, že v Katalánsku usporiadali referendum o nezávislosti regiónu. Takéto referendum však odporuje španielskej ústave.

Väčšina z obžalovaných členov bývalej katalánskej vlády je buď vo väzení, alebo na úteku v zahraničí. Napríklad expremiér Puigdemont je v Nemecku, kde na slobode čaká na rozhodnutie nemeckého súdu o vydaní do Španielska.

Práve dnes španielske médiá informovali, že nemecký súd predĺžil lehotu pre svoje rozhodnutie, ktorá mala vypršať cez víkend. Dôvodom je veľké množstvo dodatočných dokumentov, ktoré si vyžiadal od španielskej strany a ktoré mu prišli až tento týždeň.

Minulý mesiac rozhodol súd v Belgicku, že do Španielska nevydá troch katalánskych exministrov, ktorí vlani na jeseň utiekli s Puigdemontem. Toni Comino, Lluís Puig a Meritxell Serretová neboli vydaní z Belgicka, pretože španielsky sudca v žiadosti o vydanie urobil podľa belgickej prokuratúry formálnu chybu. Belgický súd sa nezaoberal podstatou žiadosti, teda obvinením exministrov. Čo sa týka vzbury, tak tú belgický právny poriadok ako trestný čin nepozná.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.