Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2018, 10:59

Merkelová o budúcnosti EÚ: Postup pri riešení migrácie rozhodne o pretrvaní Únie

Kancelárka uviedla, že množstvo ľudí, ktorí sa na člnoch dostávajú do Európy cez Stredozemné more, pokleslo o 95 percent.

Merkelová o budúcnosti EÚ: Postup pri riešení migrácie rozhodne o pretrvaní Únie
Zdroj: Reuters

Postup pri riešení problému migrácie rozhodne o tom, či pretrvá Európska únia. Podľa agentúry DPA to dnes povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová počas debaty Spolkového snemu k rozpočtu na rok 2018. Dodala, že je potrebné právne prijateľná, realistická a solidárna odpoveď, ktorá nebude preťažovať ľudí.

"Musí existovať väčší poriadok vo všetkých spôsoboch migrácie, aby ľudia verili, že právo a poriadok budú uprednostnené," vyhlásila šéfka nemeckej vlády.

Pripomenula pritom, že na samite EÚ minulý týždeň v Bruseli sa všetci napriek rôznym názorom na problém migrácie zhodli v tom, že ho nemôžu riešiť jednotlivé krajiny samy, ale, že "je to úloha, ktorá sa týka všetkých".

Merkelová tiež uviedla, že množstvo ľudí, ktorí sa na člnoch dostávajú do Európy cez Stredozemné more, pokleslo o 95 percent. Napriek tomu, ako dodala, sa musí posilniť ochrana vonkajších európskych hraníc. Sľúbila pritom, že Nemecko k tomu svojím dielom prispeje.

Aj dnes však zaznela v Spolkovom sneme na adresu kancelárky kritika za jej doterajší prístup k migračnému problému. Šéfka frakcie extrémistickej a zároveň najsilnejšej opozičnej strany Alternatíva pre Nemecko (AFD) Alice Weidelová Merkelovú obvinila, že jej trvanie na liberálne migračnej politike rozdelila Nemecko aj Európu.

"Nemecko sa pod vašou vládou stalo motorom a stabilizátorom chaosu," povedala opozičná politička. "Ukončite tú tragédiu a prosím, odstúpte!" vyzvala Merkelovú.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.