Za "poľutovaniahodné" označila v sobotu Severná Kórea rokovania na vysokej úrovni medzi USA a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) v Pchjongjangu, na ktorých sa za americkú stranu zúčastnil minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Washington ďalej obvinila, že sa snaží jednostranne prinútiť KĽDR, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní.
Severná Kórea zverejnila stanovisko, citované agentúrou AP, iba niekoľko hodín po tom, ako americký diplomat Pompeo skončil s vysokopostavenými predstaviteľmi KĽDR rokovania o denuklearizácii krajiny. Pompeo oznámil pokrok v rokovaniach a dohodu o ďalších stretnutiach, ako aj vytvorenie pracovných skupín.
"Domnievam sa, že sme pokročili vo všetkých častiach našich diskusií," povedal americký minister novinárom pred odletom z KĽDR do Tokia. Na rokovaniach dosiahli taktiež "dobrú dohodu o časovom pláne" denuklearizácie KĽDR.
Severná Kórea však priebeh rozhovorov komentovala omnoho kritickejšie. Spojené štáty podľa nej zradili ducha júnového summitu prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom tým, že majú "jednostranné a zlodejské" požiadavky na úplnú, overiteľnú a nezvratnú denuklearizáciu Severnej Kórey.
"Očakávali sme, že americká strana ponúkne konštruktívne opatrenia, ktoré by pomohli vybudovať dôveru založenú v duchu summitu lídrov," píše sa vo vyhlásení nemenovaného hovorcu severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktoré zverejnila oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Výsledok následných rozhovorov však bol podľa Pchjongjangu "veľmi znepokojujúci", mohol by "odradiť našu ochotu na denuclearizáciu, ktorá bola pevná".