Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 07:56

Nedávne záplavy a zosuvy pôdy v Japonsku si vyžiadal najmenej 199 obetí

Úrady ďalej uviedli, že je nezvestných niekoľko desiatok ľudí.

Nedávne záplavy a zosuvy pôdy v Japonsku si vyžiadal najmenej 199 obetí
Zdroj: TASR

V dôsledku nedávnych záplav a zosuvov pôdy v Japonsku zahynulo najmenej 199 ľudí. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním na hovorcu japonskej vlády.

Úrady ďalej uviedli, že je nezvestných niekoľko desiatok ľudí. Japonské médiá spomínajú šesť desiatok nezvestných. Do núdzových prístreškov sa uchýlilo tisíce osôb.

Premiér Šinzó Abe vyzval krízový štáb, aby postihnutým živelnou katastrofou poskytol čo najrýchlejšie pomoc, uviedol hovorca japonskej vlády Jošihide Suga.

Abe kvôli záplavám odložil plánovanú cestu do Belgicka a v stredu sa vydal do prefektúry Okajama, ktorá patrí s prefektúrou Hirošima medzi najviac postihnuté miesta. Dnes Abe navštívi ďalšie miesto spustošené živlom.

Výdatne pršať začalo v piatok a cez víkend dážď ešte zosilnel. Rieky sa vyliali z brehov a zaplavené boli rozsiahle oblasti na juhu a západe krajiny. Desiatky tisíc záchranárov a dobrovoľníkov bojujú už šiesty deň s následkami katastrofy a pátrajú po nezvestných.

Súčasné katastrofálne záplavy patria k najtragickejším živelným pohromám v Japonsku za posledné štvrťstoročie, ak sa teda odhliadneme od dvoch najhorších - zemetrasenia a cunami v roku 2011 (skoro 19 tisíc mŕtvych) a ničivého zemetrasenia v Kóbe o 16 rokov skôr (5500 obetí).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.