Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunistami získala dôveru Poslaneckej snemovne 105 hlasmi poslancov týchto strán. Česko má vládu s dôverou 264. deň po minuloročných voľbách. Predchádzal tomu incident pred Snemovňou. Premiér Andrej Babiš pred budovu vyšiel, aby sa stretol s demonštrantmi. Ale musel zacúvať späť. Začali totiž smerom k nemu lietať rôzne predmety a fľaše.
Babiš chcel s nespokojnými ľuďmi hovoriť, zamával im, ale nakoniec to musel vzdať. Šéf poslancov TOP 09 Miroslav Kalousek mu potom v Snemovni vyčítal, že je "zbabelec", pretože medzi demonštrantov nevyšiel a nehovoril s nimi.
"Pán premiér vykukol na tú ulicu, a keď videl, že mu dav nie je naklonený, tak sa zase vrátil späť bez toho, aby s tými ľuďmi hovoril. Pán premiér, prepáčte, takto sa nespráva chlap. Chlap sa baví aj s ľuďmi, ktorí majú iný názor. Vy utekáte pred ľuďmi, ktorí majú iný názor, krivo prisaháte na zdravie svojich detí, podvádzate, kňučíte, fňukáte," povedal Kalousek.
Babiš však v skutočnosti vyšiel von, zamával demonštrantom, ale keď začali lietať fľaše, pokrčil ramenami a vrátil sa dovnútra. Pri vchode do Snemovne bolo niekoľko policajtov. Na niektorých bolo vidieť, že sú prekvapení, že ide premiér von.
Ožran a zlodej zlodejský
Babiš reagoval na Kalouskove vystúpenie slovami , že je "ožran" a "zlodej zlodejský". Chcel vraj demonštrantom prečítať, ako plánoval Kalousek v roku 2006 uzavrieť menšinovú vládu KDU-ČSL s ČSSD tolerovanú komunistami a ľudová strana mu to zatrhla. "Áno, je zase ožratý, ako obyčajne, zlodej zlodejský. Nebudeš ma urážať," povedal o šéfovi poslancov TOP 09 Kalouskovi.
O tom, aby mohol ísť premiér s demonštrantmi diskutovať, poslanci dvakrát hlasovali, pretože pred tým prijali pravidlo, že členovia vlády majú byť pri rozprave pred hlasovaním o vláde. Sám Babiš hlasoval za to, aby mohol ísť von za ľuďmi, ale jeho klub, ČSSD s výnimkou Romana Onderku, SPD a komunisti to nechceli umožniť. A tak si vzala ODS prestávku a Babiš sa vydal von.
Nočné predstavenie v Poslaneckej snemovni
Hlasovanie o dôvere v Babišov kabinet sa zmenilo v nočné predstavenie. Poslanci sa o vládu hádali od stredajšieho skorého rána. Šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek preto podvečer presadil, že rokovať aj hlasovať o vláde sa môže aj po polnoci. A skutočne sa tak aj stalo.
Diskusia pred hlasovaním skončila trištvrte hodiny po polnoci. A hlasovanie o vláde sedem minút po jednej hodine rannej. Proti vláde hlasovalo 91 poslancov šestice opozičných strán - ODS, Pirátov, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutia STAN.