Bývalý americký prezident Barack Obama pri dnešnom prejave v Juhoafrickej republike označil súčasnú dobu za podivnú a neistú.
Zmienil sa pritom o takzvanej politike strachu a neznášanlivosti, ktorá je podľa neho na vzostupe. Obama hovoril pri príležitosti 100. výročia narodenia zosnulého juhoafrického bojovníka proti apartheidu a nositeľa Nobelovej ceny za mier Nelsona Mandelu. Podľa agentúry AP išlo o Obamov najvýznamnejší prejav od chvíle, čo nie je vo funkcii.
Znepokojujúce titulky novín
Exprezident povedal, že každým dňom sú titulky správ viac znepokojujúce, až z toho "ide hlava prasknúť". O svojom nástupcovi Donaldovi Trumpovi sa priamo nezmienil, vymedzil sa ale podľa AP proti jeho politike, keď hovoril o zachovaní myšlienok Mandelu, akými boli demokracia, rôznorodosť a dobré vzdelanie pre všetkých.
"Sme svedkami toho, ako väčšina sveta hrozí návratom k nebezpečnejšiemu a brutálnejšiemu spôsobu robenia biznisu," povedal Obama.
"Politika strachu, neznášanlivosti a obmedzovanie je na vzostupe, a to tempom, ktoré bolo len pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné ... Tí, ktorí sú pri moci ... sa snažia podlomiť všetky inštitúcie, ktoré dávajú demokracii jej význam," zdôraznil exprezident.
Jeho slová sa stretli s potleskom davu asi 14 tisíc ľudí, ktorí sa zhromaždili na kriketovom štadióne v Johannesburgu, kde sa prejav konal.
"Iba tým, že tu stojí, vzdáva hold Nelsonovi Mandelovi. Obama výrečne karhá Trumpa," uviedol profesor medzinárodných vzťahov na Witwatersrandské univerzite v Johannesburgu John Stremlau.
Mendelove ideály čelia útokom
Podľa neho bol prejav dobre načasovaný vzhľadom na to, že Mandelove ideály v USA a inde vo svete "čelia útokom". "Včera spolu boli na pódiu Trump a Putin. Dnes vidíme oponujúci tím: Obamu a Mandelu," zdôraznil Stremlau.
V pondelok sa Trump na summite vo Fínsku stretol so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Z mnohých strán potom šéf Bieleho domu čelil hlasnej kritike, že dostatočne neobhajoval záujmy USA, najmä v otázke údajného ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb.
Obama je na prvej návšteve Afriky od konca svojho funkčného obdobia na začiatku roka 2017. V pondelok sa zastavil v Keni, kde navštívil rodisko svojho zosnulého otca.
Exprezident v prejave zdôraznil, že Mandela, ktorý bol väznený 27 rokov, vytrval vo svojej kampani, napriek tomu, že sa rasistický systém apartheidu javil ako nepremožiteľný.
Mandela, ktorý bol prepustený z väzenia v roku 1990, sa štyri roky potom stal prvým černošským prezidentom JAR. Zomrel v roku 2013 a zanechal po sebe odkaz zmierenia a boja proti nerovnostiam.
Mendela Obamu inšpiroval
Obama v minulosti hovoril o tom, ako ho juhoafrický štátnik inšpiroval, a mnoho Juhoafričanov exprezidenta vníma ako nástupcu Mandelu, najmä kvôli jeho boji za rovnocenný prístup k ľuďom všetkých rás v USA i vo svete.
Obama verejne Trumpovu administratívu, ktorá kritizovala a zrušila niektoré významné kroky urobené Obamom, nehodnotil. Spojené štáty pod Trumpovým vedením odstúpili od parížskej klimatické dohody z roku 2015 a od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom; Trumpova administratíva sa tiež snaží o zrušenie zdravotnej reformy známe ako Obamacare.