Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2018, 22:00

Kubu čakajú zmeny. Parlament schválil novelu ústavy

Nová ústava okrem iného povolí súkromné vlastníctvo.

Kubu čakajú zmeny. Parlament schválil novelu ústavy
Zdroj: Reuters

Kubánsky parlament dnes schválil návrh novej ústavy, ktorá má okrem iného zmeniť štruktúru kubánskej exekutívy a oficiálne uznať súkromné ​​vlastníctvo a voľný trh. Oznámila to miestna tlačová agentúra Prensa Latina. Hlasovanie, po ktorom má do konca roka nasledovať referendum, bolo jednomyseľné.

Kuba kvôli zlej ekonomickej situácii už niekoľko rokov prechádza obdobím opatrných reforiem, ktoré umožnili drobné súkromné ​​podnikanie či predaj bytov. Doterajšia ústava z roku 1976 však oficiálne zakazuje príjmy, ktoré pochádzajú z "vykorisťovania práce druhých".

Terajší znenie má "modernizovať kubánsky sociálno ekonomický model", bez toho, aby krajina opustila doktrínu socializmu. Rozhodujúca úloha komunistickej strany zostane nedotknutá, aj keď budovanie komunizmu ako hlavný cieľ režimu v novom znení oproti predošlému chýba.

Ústava novo zriaďuje funkciu premiéra a výkon prezidentskej funkcie obmedzuje na dve päťročné obdobia. Zavádza tiež maximálnu vekovú hranicu 60 rokov, ktorú kandidát nesmie prekročiť v roku prvého zvolenia.

Prezident krajiny nebude šéfom štátnej rady, najvyššieho výkonného orgánu krajiny. Táto funkcia prejde do právomoci šéfa parlamentu.

Zmeny majú nastať aj v spoločenskej sfére. Nová ústava zakazuje diskrimináciu na základe pohlavia, etnického pôvodu či fyzického postihnutia.

Podľa agentúry AP sa predpokladá, že nabudúce budú na Kube uznávané aj sobáše osôb rovnakého pohlavia. V novom znení ústavy chýba ustanovenie, že sobáš je zväzkom muža a ženy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.