V Laose sa v pondelok večer pretrhla hrádza rozostavanej priehrady. Stovky ľudí sú nezvestné a nešťastie si vyžiadalo zatiaľ neznámy počet obetí.
Vylialo sa päť miliárd kubických metrov vody, informovala laoská oficiálna tlačová agentúra, na ktorú sa odvolávajú svetové tlačové agentúry.
Nešťastie sa stalo v provincii Attapeu na juhovýchode krajiny neďaleko hraníc s Vietnamom. Podľa oficiálnej laoskej agentúry KPL voda zaplavila šesť dedín a pripravila o domovy viac než 6600 ľudí.
Miestne úrady už na miesto vyslali desiatky lodí, aby pomohli evakuovať osoby z rizikovej oblasti. Zároveň vydali výzvu na zaslanie núdzovej pomoci - liekov, pitnej vody, oblečenia, potravín, peňazí aj ďalších potrebných vecí.
Laos patrí medzi najchudobnejšie ázijské krajiny. Prešiel síce od komunizmu k trhovej ekonomike, ale zostáva štátom s vládou jednej strany a obmedzenými slobodami. Neexistuje tu prakticky žiadna sloboda tlače a pravidlá, za ktorých v krajine môžu pôsobiť zahraniční reportéri, sú veľmi prísne a obmedzujúce.
Biggest flooding in southern Laos #Attapue #Laos #Flood pic.twitter.com/NfoYtjJsuu
— Zeno (@Zeno7Inc) 24. júla 2018
Elektrina z niekoľkých hydroelektrární poskytuje značnú časť laoského zisku z exportu. Hlavným kupcom laoskej elektriny je Thajsko.
Skupiny na ochranu životného prostredia dlhodobo vyjadrujú obavy z hydroelektrárenských projektov Laosu a predovšetkým z dopadu elektrární na rieku Mekong, jej flóru a faunu i na miestnych obyvateľov a ekonomiky, ktoré sú na rieke závislé.
Priehrada sa stavala ako spoločný podnik vedený juhokórejskou firmou s thajskými a laoskými partnermi. Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap nešťastie zrejme spôsobili dažde, ktoré v oblasti presiahli trojnásobok bežného množstva. Pod prívalom vody potom povolila hrádza jednej z prepojených priehrad hlavnej vodnej nádrže.