Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 16:00

Niektoré časti planéty budú neobývateľné. Štúdia ukázala, ako budeme žiť v roku 2040

Svet sa počas najbližších 22 rokov zmení na nepoznanie.

Niektoré časti planéty budú neobývateľné. Štúdia ukázala, ako budeme žiť v roku 2040
Zdroj: Dreamstime

Svet bude za 22 rokov, teda v roku 2040 úplne iným miestom, ako je dnes. Aspoň tak to vyplýva zo štúdie zverejnenej poradenskou spoločnosťou CBRE.

Ako upozorňujú jej autori, svet sa mení extrémne rýchlo, čo je spôsobené zmenami ekonomického systému, ale aj množstvom technologických či sociálnych noviniek. Razantné zmeny v ekonomickom nastavení priniesla hospodárska kríza, ktorá podľa CBRE zmenila celú ekonomickú paradigmu. 

Virtuálna práca

Ďalším faktorom, ktorý výrazne nahráva zmenám, je veľké množstvo dát, s ktorými pracujeme. Podľa odhadov, ktoré uvádzajú v štúdii sa množstvo dát, ktoré generujú zariadenia zapojené do internetu vecí (Internet of Things) každých 40 týždňov zdvojnásobuje. 

Pozrite si archívny rozhovor o globálnom otepľovaní.

Asi najviac zmeny sa prejavia na trhu práce. Ako uvádza CBRE, bežná bude virtuálna práca, ľudia nebudú fixovaní na jedno konkrétne miesto a polovica svetovej populácie bude najímaná ako tzv. contingent workers, teda budú zamestnávaní len na jeden konkrétny projekt.

​Bežnou súčasťou životov sa stanú aj nové dopravné prostriedky – drony, hyperloopy a autonómne vozidlá, ktorých majú byť do roku 2040 na cestách desiatky miliónov.

Viac budeme zdieľať

Tak isto sa má zmeniť pohľad na vlastníctvo. Systém zdieľaných služieb bude čoraz rozšírenejší. Ľudia budú podľa CBRE vlastniť akurát nehnuteľnosti, ktoré však budú menšie.

Ľudia budú podľa štúdie žiť čoraz viac v mestách, ktoré sa budú pretvárať na mega metropoly s miliónmi obyvateľov.  Tie budú klásť dôraz na ekológiu a mestské farmy. „Obnoviteľná energia už bude samozrejmosťou, pričom budovy si ju budú vytvárať samé a budú ju zdieľať medzi sebou,“ konštatovali autori štúdie.

Aké konkrétne zmeny nás čakajú, si pozrite v galérii.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.