Maďarský premiér Viktor OrbánReuters
StoryEditor

Rozhodnutia Bruselu nie sú dôležité, dni Európskej komisie sú zrátané, vyhlásil Orbán

27.07.2018, 10:20
Autor:
ČTKČTK
Podľa šéfa maďarskej vlády potrebuje Európska únia novú komisiu s novým prístupom k migračnej politike.

Rozhodnutia a návrhy Európskej komisie nie sú dôležité vzhľadom na to, že jej "dni sú zrátané".

V rozhovore v maďarskom rozhlase to dnes vyhlásil premiér Viktor Orbán, ktorý tak upozornil na končiaci mandát Európskej komisie. Ten vyprší budúci rok v máji.

Únia potrebuje novú komisiu

Podľa šéfa maďarskej vlády potrebuje Európska únia novú komisiu s novým prístupom k migračnej politike, napísala agentúra Reuters.

Orbán v EÚ dlhodobo presadzuje čo možno najtvrdšiu migračnú politiku. Krajiny sa napríklad podobne ako Česko či Poľsko odmietli podieľať na programe prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa kvót z Talianska a Grécka.

Budapešť tiež schválila nové pravidlá, ktoré zakazujú akúkoľvek pomoc zo strany národných, medzinárodných i mimovládnych organizácií ľuďom, ktorí žiadajú v krajine o azyl alebo o povolenie na pobyt.

Európska komisia poslala Maďarsko kvôli novým pravidlám aj podobe vnútroštátnych zákonov o azyle a navrátení žiadateľov pred Európsky súd. Podľa Bruselu totiž krajina neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zmlúv EÚ, právnych predpisov EÚ a Charty základných práv.

Orbán: Rozhodnutie komisie nie je dôležité

Podľa Orbána ale rozhodnutie Európskej komisie nie je dôležité vzhľadom k jej končiacemu mandátu. Existujúce návrhy a rozhodnutia EK potom označil za posledné šklbnutie v nohách žiab," ktoré sme videli pri biologických pokusoch v škole".

"Po európskych voľbách potrebujeme komisiu, ktorá netrestá tie štáty, ktoré bránia vlastné hranice, ako je Maďarsko," uviedol Orbán v rozhovore.

Dodal pritom, že Brusel by mal trestať tie krajiny, ktoré do Európy púšťajú milióny migrantov, čím porušujú existujúce záväzky EÚ. O ktoré štáty ide, ale neuviedol.

Voľby do Európskeho parlamentu sa majú konať v máji 2019.

01 - Modified: 2022-12-02 17:45:09 - Feat.: - Title: Podpredsedníčka Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín sa stretne s Lengvarským o zdravotníctve 02 - Modified: 2022-11-30 19:32:49 - Feat.: - Title: Európska komisia sa ospravedlnila za von der Leyenovej "zmätočný" údaj o ukrajinských stratách 03 - Modified: 2022-11-30 11:53:26 - Feat.: - Title: Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z fondov EÚ. Požaduje ďalšie reformy 04 - Modified: 2022-11-30 09:50:06 - Feat.: - Title: EK navrhuje zabaviť peniaze ruskej banky a oligarchov. Chce ich využiť na pomoc Ukrajine 05 - Modified: 2022-11-27 18:39:47 - Feat.: - Title: V Bruseli vypukli nepokoje, fanúšikovia po prehre zaútočili na políciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. december 2022 11:09