Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2018, 18:20

Viac ako 10-tisíc ľudí protestovalo v Moskve proti zvýšeniu dôchodkového veku

Podobné akcie ako tá v Moskve sa dnes konali v 50 ďalších ruských mestách.

Viac ako 10-tisíc ľudí protestovalo v Moskve proti zvýšeniu dôchodkového veku
Zdroj: Reuters

Viac ako 12-tisíc ľudí sa dnes podľa nezávislých odhadov zišlo v Moskve na povolenej demonštrácii proti zámeru vlády zvýšiť dôchodkový vek.

Pri akcii, ktorej organizátorom bola komunistická strana, sa objavili aj veľmi kritické výzvy, napríklad na odvolanie premiéra Dmitrija Medvedeva či k rozpusteniu Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu. Informovali o tom ruské médiá.

Rusi budú pracovať dlhšie

Duma 19. júla schválila v prvom čítaní kontroverzný vládny návrh zákona o dôchodkovej reforme, ktorý počíta s postupným zvýšením veku odchodu do penzie. Do roku 2028 by mal u mužov vzrásť z terajších 60 rokov na 65 a u žien do roku 2034 z 55 na 63 rokov. Druhé čítanie v dolnej komore sa predpokladá na jeseň.

Predĺženie aktívneho pracovného veku vyvolalo v Rusku protesty už na jar vzápätí po oznámení, že sa takáto zmena chystá, a prvýkrát po dlhej dobe znížilo popularitu prezidenta Vladimira Putina. Neskorší odchod do dôchodku odmieta podľa prieskumu okolo 90 percent Rusov.

Ministerstvo vnútra tvrdilo, že sa na dnešnom mítingu, ktorý v metropole zorganizovali komunisti, zišlo asi 6 500 ľudí. Nezávislé zdroje agentúry RBK a denníka Kommersant však odhadli, že protestovať prišlo viac ako 12-tisíc demonštrantov.

Odkazy Medvedevovi

Na transparentoch účastníkov podľa Kommersantu boli nápisy ako napríklad "55 rokov ... ani o minútu dlhšie" alebo "Nie penzijnej genocíde", ale aj "Preč s medveďou vládou a dumou" v narážke na meno predsedu vlády Medvedeva.

"Rusko postihli tri pohromy, ktoré zasiahli všetky rodiny: Veľká vlastenecká vojna, privatizácia a teraz je to zvýšenie dôchodkového veku," povedal v prejave predseda komunistickej strany Gennadij Zjuganov. Vyhlásil tiež, že podobné akcie ako tá v Moskve sa dnes konali v 50 ďalších ruských mestách.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.