Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 16:53

Putin v armáde obnovil funkciu zo sovietskej éry, politruci budú dohliadať na ideologickú pevnosť vojakov

Politická propaganda bola v Červenej armáde zavedená krátko po boľševickom prevrate v roku 1918.

Putin v armáde obnovil funkciu zo sovietskej éry, politruci budú dohliadať na ideologickú pevnosť vojakov
Zdroj: Reuters

Ruská armáda zriadila dekrétom prezidenta Vladimira Putina takzvanú hlavnú politickú správu, zrušenú pred 27 rokmi s rozpadom Sovietskeho zväzu. Oznámila to v pondelok agentúra TASS. Orgán, ktorý v sovietskej ére v armáde riadil prácu komunistických politrukov, povedie doterajší náčelník západného vojenského okruhu Andrej Kartapolov.

Politická propaganda bola v Červenej armáde zavedená krátko po boľševickom prevrate v roku 1918. Zriadenie hlavnej politickej správy, ktorá v ozbrojených silách riadila propagandu a vlasteneckú osvetu, bolo dokonca obsiahnuté v stanovách komunistickej strany. Jej zrušenie, rovnako ako zákaz všetkej politickej agitácie v armáde, bolo v auguste 1991 jedným z posledných príkazov sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova vo funkcii generálneho tajomníka komunistickej strany.

O funkciách staronového orgánu sa v Putinovom dekréte uvádza, že bude "organizovať vojensko-politickú činnosť v ozbrojených silách". Má dbať o "morálno psychologické zabezpečenie armády", dohliadať na dodržiavanie poriadku a vojenskej disciplíny a starať o vojnových veteránov.

V jednotkách a útvaroch budú mať politickú pripravenosť vojsk na starosti zástupcovia veliteľov. Ich úlohou bude zabezpečiť "ideologickú pevnosť potrebnú na zabezpečenie vlasteneckého vzťahu k obrane štátu".

Päťdesiatštyriročný generálplukovník Kartapolov, rodák z východonemeckého Erfurtu, sa vymenovaním do novej funkcie stal ďalším, už jedenástym zástupcom ruského ministra obrany. Podľa medzinárodných vyšetrovateľov nesie nepriamu zodpovednosť za tragédiu malajzijského lietadla nad Donbase v lete 2014. Použitý raketový systém údajne patril jednotke západného vojenského okruhu, ktorému Kartapolov velil.

Vo februári 2015 bol Kartapolov zaradený na sankčný zoznam Európskej únie. Od decembra 2016 do vlaňajšieho marca velil ruským jednotkám operujúcim v Sýrii.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.